Ronaldinho-Allegri, ruptura totala

Ronaldinho merge cu pasi sigur catre a 7-a partida consecutiva in care ia loc pe banca de rezerve. Ruptura intre jucator si antrenor pare la prima vedere totala si ireversibila. Inainte meciului cu Brescia, Massimiliano Allegri declara:

Cred ca la Milan trebuie sa ramana in primul rand cei care demonstreaza dorinta de a continua cu acest club. Cel mai important factor este motivatia si AC Milan nu este un club care sa tina un jucator impotriva vointei sale.

Motivele nu sunt cunoscute, AC Milan fiind un club care nu isi spala rufele in public. Certe sunt doar faptele. Ronaldinho nu mai joaca titular de la meciul retur cu Real Madrid. Coincidenta sau nu, cat a fost pe teren, echipa a fost condusa cu 2-0. Dupa meciul cu spaniolii, Allegri si Galliani au avut o intalnire in care s-a discutat mai ales despre slaba implicare in joc a brazilianului. Probabil cu binecuvantarea lui Berlusconi, Allegri a schimbat fata echipei si a trecut la un 4-3-1-2 mult mai solid la mijloc. Brazilianul si-a vazut locul de titular ocupat de Seedorf si au urmat 6 meciuri privite de pe banca de rezerve.

Meciul cu Brescia va insemna aproape sigur inca o partida fara numarul 80 pe teren. Allegri nu mai este dispus sa riste cu Ronaldinho titular in partidele cu miza si este clar ca relatiile s-au racit mai ales dupa ce presa l-a prins prin baruri tarziu in noapte. Brazilianul este jucat doar pe final si de obicei este introdus pe teren in ultimele 5 minute.

Pana acum nu a dat semne ca refuza indicatiile antrenorului comportandu-se ca un adevarat profesionist in putinele minute in care a jucat, ba chiar inscriind un gol frumos pe final in meciul cu Auxerre. Mai mult, brazilianul pare destul de conectat la grup, aplauzele prelungite pentru golul lui Ibrahimovic in acelasi meci fiind o dovada a acestui fapt.

Meciul cu Ajax, fara importanta pentru clasamentul in Champions League este probabil una din ultimele sanse pentru preferatul presedintelui. Brazilianul trebuie sa impresioneze atat la antrenamente cat si in meciul cu Ajax, unde este foarte probabil sa joace titular. Allegri trebuie sa ii ofere mai multe minute si sa renunte la cele 5 minute pe final de meci dar si brazilianul trebuie sa arate mai mult sacrificiu pe teren.

62 thoughts on “Ronaldinho-Allegri, ruptura totala”