Palermo – Milan 0:4. Tripla pentru Ibrahimovic

Milan demoleaza Palermo in deplasare castigand fara drept de apel meciul pe Barbera. Baietii lui Allegri rezolva meciul inca din prima repriza, formatiile intrand la vestiare la scorul de 3-0 pentru Milan. Toate golurile din prima repriza au fost inscrise de Ibrahimovic, in zi de gratie. Palermo nu reuseste nimic in fata rossonerilor nici in repriza secunda cand Milan mai inscrie odata prin Thiago Silva.

Allegri reuseste sa castige pe un teren traditional ostil rossonerilor. Milan nu mai castigqase pe Barbera de 6 ani si pana inaintea acestui meci, Palermo avea un palmares excelent in meciurile pe teren propriu: 10 victorii si 2 infrangeri. Singura veste proasta pentru Milan este accidentarea lui Emanuelson, olandezul fiind nevoit sa paraseasca terenul in minutul 50.