Napoli – AC Milan 3-1. Hattrick Cavani

Napoli – AC Milan 3-1. AC Milan incepe bine meciul cu Napoli si deschide scorul prin Aquilani in minutul 12. Ceea ce pare a fi un meci usor pentru Milan se transforma intr-un cosmar numit Cavani. Atacantul argentinian inscrie de 3 ori impotriva unei aparari rossonere de nerecunoscut in care nimeni nu pare sa fie in apele sale. Mijlocul resimte absenta lui Boateng in timp ce in atac Pato este de nerecunoscut.

Omul meciului este fara indoiala, Edison Cavani. De la Napoli se remarca Lavezzi si Gargano, coautor la golul 2. De partea rossonera, Aquilani si Cassano fac o prima repriza destul de buna in timp ce lui Pato nu ii iese mai nimic. El Sharaawy isi face debutul pentru Milan intr-un meci oficial dar egipteanul nu este inca jucatorul care sa poata intoarce o partida de la 1-3 in 15 minute. Milan a avut 62% posesie si a pasat aproape de doua ori mai mult decat Napoli (510 vs 290 de pase).