Milan – Lazio 3-1. Inzaghi debuteaza cu victorie.

AC Milan debuteaza cu dreptul in noul sezon. Rossonerii castiga cu 3-1 meciul de debut impotriva lui Lazio Roma. Pentru AC Milan inscriu Honda, Muntari si Menez in timp ce pentru Lazio inscrie prin autogolul lui Alex.

Inzaghi nu risca cu Armero de la inceputul meciului si il titularizeaza pe Bonera pe partea stanga a apararii. In centru joaca Alex si Zapata. Restul formatiei este cea asteptata.

Milanul lui Inzaghi arata bine pana acum, mai ales in ceea ce priveste atitudinea jucatorilor. Toata lumea munceste, toata lumea se retrage in aparare. Este de remarcat jocul defensiv al atacantilor laterali El Shaarawy si Honda.

In prima repriza Milan inscrie repede prin Honda. Actiunea este un contraatac de manual. Bonera paseaza in flanc pentru El Shaarawy care ii depaseste in viteza pe Basta e de Vrij si paseaza in lateral pentru Honda care inscrie singur cu portarul. In restul timpului rossonerii controleaza discret partida neriscand nimic in aparare.

A doua repriza incepe cu Lazio atacand si Milan asteptand ocazia sa isi dubleze avantajul. In minutul 11 al reprizei secunde se intampla minunea: ABATE CENTREAZA EXCELENT SI MUNTARI INSCRIE! 2-0. Menez obtine un penalty dupa numai 8 minute si tot el inscrie. 3-0 si partida pare terminata.

Lazio incepe sa apese serios acceleratia siĀ apararea Milanului cedeaza incet incet teren. Oaspetii inscriu pana la urma cu ajutorul lui Alex care deviaza o centrare a lui Candreva in propria poarta.

Finalul este unul palpitant, Lazio trecand pe langa gol in cel putin 2 ocazii dar Diego Lopez iese la rampa cu cateva interventii extraordinare si chiar apara un penalty.

Ramane de vazut cum arata echipa cu Torres in centrul atacului si Van Ginkel la mijloc. Urmatoarea etapa jucam in deplasare la Parma. Inzaghi are la dispozitie 2 saptamani pentru a-i integra pe noii veniti.

5 thoughts on “Milan – Lazio 3-1. Inzaghi debuteaza cu victorie.”