Milan-Genoa 1-1 – “This is the end”

1115139-17631150-640-360

Dezastru total“. Acestea sunt cuvintele care descriu meciul de aseara,ale┬ásite-ului milannews. Au trecut 35 de zile de la ultima victorie a Milanului, acel 1-0 chinuit acasa cu Udinese. Probabil ca numele “Milan” este folosit doar de forma,varianta corecta fiind “Echipa lui Allegri”; intre aceasta si Milanul de acum ceva timp nu exista nicio asemanare…inca,pentru ca se sustine ca “pana la Craciun situatia va fi diferita”. Ramane insa de vazut daca surpriza va insemna un loc in primele 5 sau in ultimele 5,fiind mult mai aproape de Serie B decat de Europa.

Si jucatorii pareau a sti asta,tot stafful fiind increzator in revenirea la forma asteptata de toti. Chiar a parut a fi asa,in minutul 4,cand Kaka deschide scorul si pare a face partida una facila. Dar adevaratii campioni nu castiga niciodata fara efort,asa ca Emanuelson s-a gandit sa pipereze un pic meciul,cand l-a faultat in careu pe Vrsaljko si a acordat penalty-ul din care Gilardino a egalat. Pe deplin recunoscatori,cei de la Genoa intorc serviciul in minutul 35,cand Manfredini faulteaza in careu si vede cartonasul rosu. Beneficiind de penalty si de un om in plus,meciul pare din nou incheiat,in favoarea Milanului. Dar Balotelli nu este de acord si trimite pe centrul portii,de unde Perin respinge in corner. Incepand din acest moment,Milan nu mai are continuitate,in ciuda superioritatii,iar toate fazele de poarta par a se naste dintr-un simplu noroc. Matri, Balotelli,Birsa si,la ultima faza,Zapata,se intrec in ratari,din toate pozitiile si cu toate membrele,mingile ocolind telefonat poarta lui Perin.

Fanii nu raman indiferenti,iar dupa scandarile din timpul meciului,organizeaza un protest in afara stadionului,impiedicand autocarul echipei sa plece de la stadion. Scandari de tip “Sunteti o echipa de c****,nu va mai suportam” sau “Rusine,rusine,trebuie sa onorati acest tricou” sunt rostite in grup de suporterii ce par impacati cu faptul ca “la anul vom juca sambata“,aluzie la retrogradarea in Serie B. Abbiati si Kaka se vad nevoiti sa iasa din autocar si sa vorbeasca cu suporterii,promitandu-le acestora o schimbare in atitudinea echipei.De asemenea,acestia au confirmat faptul ca exista anumiti jucatori care au probleme de comportament,ce nu sunt demne de un nume ca Milan.

Insa pare sa nu se fi schimbat nimic,deoarece la antrenamentul de dimineata,Balotelli a intarziat 10 minute,iar Robinho mai mult de o jumatate de ora. Mai mult,atacantul italian a postat pe Twitter mesajul “This is the end” , atenuat ,dupa cateva ore,de “Forza Milan comunque e sempre“.

Sa fie oare sfarsitul sau la Milan sau poate despartirea de Allegri?

14 thoughts on “Milan-Genoa 1-1 – “This is the end””