Milan campioana! Meciuri decisive – partea III

Dupa eliminarea din Champions League, Milan ramane cu doua obiective: Scudetto si Cupa Italiei. Rossonerii joaca excelent cele doua meciuri decisive cu Napoli si Inter, obtinand doua victorii categorice in ambele partide.

• AC Milan – Napoli 3-0 – Inca un meci direct cu o pretendenta la titlu castigat fara drept de apel de trupa lui Allegri. Allegri joaca partida perfect (si este inspirat cand vine vorba de schimbari), Cavani si Hamsik fiind anihilati in timp ce travaliul lui Robinho si Boateng (care si inscrie la 5 minute de la intrarea pe teren) nu permit azzurilor sa aiba superioritate la mijloc. Echipa lui Mazzari nu a aratat nici macar o secunda ca ar putea pune in pericol poarta lui Abbiati. AC Milan se distanteaza la 6 puncte de Napoli care sunt depasiti in clasament de Internationale, nerazzuri devenind astfel principalii rivali la titlu.[pro-player width=’585′ height=’400′ type=’video’]http://www.youtube.com/watch?v=LdQq3n99s9w[/pro-player]
  • AC Milan – Inter 3-0 – derby-ul este castigat fara drept de apel de Milan. Abbiati contribuie decisiv inca odata in timp ce Pato face iar un meci mare. De altfel, media notelor acordate de fani lui Pato este printre cele mai mari din tot sezonul: 9.36. AC Milan – Inter, meciul sezonului in Italia, incepe de la 1-0. Pato inscrie inca din primul minut in urma unei combinatii bune cu Boateng si a unei greseli de aparare a centralilor nerrazurri. Prima repriza este SENZATIONALA, jocul ambelor echipe facand cinste campionatului italian. Inter acuza lovitura si ii trebuie 20 de minute pentru a se trezi. Ocaziile curg la ambele porti, Abbiati apara incredibil de doua ori la Pazzini si este iertat de Eto’o in timp ce Julio Cesar este salvat de bara si de arbitru. Repriza a doua incepe cu eliminarea lui Chivu. Romanul faulteaza in postura de ultim aparator si primeste rosu direct in minutul 52. Zece minute mai tarziu, Pato dubleaza avantajul Milanului cu o lovitura de cap din 4 metri dupa o centrare buna a lui Abate. Nerazzurii resimt lovitura si practic nu mai conteaza in atac. AC Milan are ocazia de a majora scorul prin Robinho in cel putin 3 ocazii dar brazilianul rateaza tot de atatea ori sigur cu Julio Cesar. Cireasa de pe tort este servita in minutul 88 cand Antonio Cassano (intrat in locul lui Pato) duce scorul la 3-0 dupa un penalty obtinut chiar de el. Echipa lui Allegri nu risca nimic pana la final, castiga meritat si isi depune candidatura pentru al 18-lea scudetto.[pro-player width=’585′ height=’400′ type=’video’]http://www.youtube.com/watch?v=zpxUvUI-BKc[/pro-player]
  • Brescia – AC Milan 0-1 – AC Milan invinge cu 1-0 la Brescia acasa si se distanteaza la 8 puncte de Inter si 9 de Napoli cu 4 etape inainte de sfarsitul campionatului. Echipa lui Allegri domina meciul de la un capat la altul si rateaza o cantitate industriala de ocazii. Golul vine pana la urma in minutul 82 cand Antonio Cassano il lanseaza pe Robinho singur cu portarul si brazilianul nu mai rateaza. Misiune indeplinita pentru Allegri care definea acest meci ca partida decisiva pentru campionat.[pro-player width=’585′ height=’400′ type=’video’]http://www.youtube.com/watch?v=xJVvfaOBfPc[/pro-player]

18 thoughts on “Milan campioana! Meciuri decisive – partea III”