Milan campioana! Meciuri decisive – partea II

Dupa inceputul mai greu de sezon, Milan incepe seria meciurilor mari si castiga cu Inter, face un meci nebun acasa cu Udinese dar pierde cu Tottenham prima mansa din faza finala a Champions League.

• AC Milan – Palermo 3-1 – AC Milan trece pe primul loc dupa victoria clara de pe teren propriu cu Palermo. Rossonerii nu vor mai ceda prima pozitie pana la sfarsitul campionatului. Rossonerii se pregatesc de primul derby al sezonului.
  • Inter – AC Milan 0-1 – Prima intalnire cu principalii adversari la castigarea titlului. AC Milan castiga meritat un meci pe care l-a controlat de la un capat la altul. Chiar si in inferioritate numerica dupa eliminarea lui Abate, Inter nu are nici o ocazie mare de gol. Singurele momente cand Interul este periculoasa sunt cele doua lovituri libere executate de Sneijder. Modulul lui Allegri cu 3 mijlocasi defensivi controleaza jocul si invinge fara drept de apel acasa la campioana Europei si Italiei. Ibrahimovic isi executa cu sange rece fosta echipa si distanteaza Milanul la 6 puncte de Inter.
  • AC Milan – AS Roma 0-1 – Meciul poate fi rezumat asa: ultimele 5 minute ale lui Ronaldinho in tricoul rossonero si golul lui Borriello impotriva fostei sale echipe.
  • AC Milan – Udinese 4-4 – Partida nebuna pe San Siro, 8 goluri si spectacol total. Milan sufera multele absente din lot si oboseala acumulata de batranii prezenti pe teren la Cagliari si nu in ultimul rand, Udinese face un meci foarte bun. Cu atatea absente in lot, rezultatul nu este negativ si echipa arata ca lupta intotdeauna pana la final.
  • AC Milan – Tottenham 0-1 – Majoritatea rossonerilor a crezut ca Milan va trece de Tottenham in UCL. Nu s-a intamplat asa, englezii au avut noroc si au obtinut o victorie ce se va dovedi decisiva in economia calificarii. Allegri greseste formatia de inceput si rossonerii fac o prima repriza foarte slaba dar isi corecteaza greseala la pauza. Odata cu intrarea lui Pato jocul rossonerilor se schimba si englezii pierd mijlocul terenului dar reusesc golul castigator in urma unui contraatac pornit dupa o greseala a lui Ibrahimovic.

25 thoughts on “Milan campioana! Meciuri decisive – partea II”