Bologna-AC Milan 0-3. Knock-out in 3 pasi simpli.

AC Milan incepe partida cu Bologna cu Boateng in spatele varfurilor si cu Pirlo pus in centru-stanga. Ambrosini joaca in fata apararii flancat in dreapta de Gattuso. Antrenorul rossonero se dovedeste inspirat in a-l alege pe ghanez in locul lui Seedorf, AC Milan deschizand scorul inca din minutul 7 chiar prin numarul 27 rossonero. Ibrahimovic centreaza perfect din partea stanga pentru Boateng care impinge mingea in plasa cu o executie acrobatica.

AC Milan este prea puternica pentru Bologna si gazdele nu reusesc mai nimic in prima repriza. Rossonerii controleaza partida autoritar si dau impresia ca daca apasa acceleratia pot inscrie in orice moment. Exact asta se intampla in miuntul 36, cand Robinho duce scorul la 2-0 dupa o combinatie frumoasa intre Ibrahimovic si Boateng. Ghanezul paseaza elegant cu calcaiul catre Robinho si brazilianul nu rateaza sigur cu Viviano.

Bologna incepe mult mai ofensiv repriza a doua dar nu reusesc nimic in fata defensivei rossonere condusa excelent de Nesta. Pirlo si compania paseaza excelent si gazdele nu reusesc sa se apropie de poarta lui Abbiati. Vine minutul 60 si este randul lui Ibrahimovic sa inscrie. Suedezul ii arata lui Pirlo culoarul, italianul vede si paseaza perfect pentru suedez care isi depaseste adversarul direct din preluare. Sut la coltul scurt si Viviano este invins pentru a 3-a oara.

Bologna nu reuseste sa il invinga pe Abbiati nici macar din penalty. Seedorf il faulteaza pe Di Vaio in careu si arbitrul fluiera penalty. Acelasi Di Vaio executa dar portarul milanez este inspirat si ghiceste traictoria balonului.

AC Milan domina autoritar partida cu Bologna si arata ca o adevarata pretendenta la titlu. Trioul de atac joaca perfect, apararea este solida si batalia pentru mijlocul terenului a fost castigata din minutul 1. Statisticile vorbesc de la sine: 63% posesie, 85% pase pozitive, 14 suturi spre poarta contra 7. Asteptam meciul cu Roma.