Barcelona – Milan 4-0. Barcelona prea buna pentru acest Milan

Barcelona se califica meritat mai departe dupa un meci retur in care spaniolii reusesc sa isi puna in valoare toate calitatile. Jocul de pase, pressingul axfisiant si Messi. Mai ales Messi. Argentinianul produce startul ideal pentru spanioli reusind deschiderea scorului inca din minutul 5 si anuleaza avantajul detinut de Milan din tur completandu-si doppieta in minutul 39. Inaintea golului de 2-0, Milan trece pe langa golul care s-ar fi dovedit probabil decisiv atunci cand Niang este din nou ghinionist si loveste bara singur cu Valdes. Repriza secunda ne arata un Milan un pic mai bun dar o eroare defensiva a lui Constant il lasa singur pe Villa cu Abbiati si spaniolul duce scorul la 3-0. Finalul ne gaseste in atac dar cei care inscriu sunt tot gazdele, Jordi Alba stabilind scorul final la 4-0.

Milan a intrat pe teren cu frica, echipa nu este inca destul de matura pentru a putea tine piept unei Barcelone supermotivata condusa de un Messi de pe alta planeta si sustinuta de 100.000 de oameni din tribuna.  Jucatorii maturi, cu experienta, cei care trebuie sa aduca luciditate, organizare si calm in teren deocamdata lipsesc. Putinii care au ramas nu au mai reusit sa transmita echipei senzatiile de care jucatorii mai tineri aveau nevoie. Milanul lui El Sharaawy si Niang nu a trecut de Barcelona. Nu e nici o tragedie, nimeni nu spera la tragerea la sorti ca vom putea pune probleme spaniolilor.

Champions League este o competitie a detaliilor. Aceasta mansa dubla trebuie inregistrata si revazuta de multe ori de toti jucatorii si antrenorii Milanului. Ambele partide trebuie analizate, greselile trebuiesc constientizate si corectate iar lucrurile bune trebuie imbunatatite. Tristetea este mare, rezultatul din tur ne-a dat tuturor sperante dar aceasta seara ne-a adus cu picioarele pe pamant. Milan are mult de munca dar important este faptul ca bazele unei viitoare echipe mari au fost puse.

32 thoughts on “Barcelona – Milan 4-0. Barcelona prea buna pentru acest Milan”