Barcelona – Milan 3:1. Milan paraseste Champions League

Milan paraseste Champions League dupa infrangerea suferita pe Camp Nou impotriva Barcelonei. Catalanii castiga cu 3-1 prin golurile lui Messi (ambele din penalty) si Iniesta. Pentru Milan inscrie Nocerino in prima repriza. Echipa lui Guardiola beneficiaza de 2 penalty-uri in prima repriza, primul la un fault al lui Antonini la Messi si al doilea acordat extrem de usor la un duel obisnuit la un corner intre Nesta si Busquests. Arbitrul nu tine cont de faultul lui Puyol la Nesta si fluiera 11 metri chiar inainte de executarea cornerului. De obicei nu vorbesc despre arbitraj dar daca s-ar acorda penalty-uri pentru fiecare duel asemanator la cornere, mai toate meciurile de fotbal ar avea cel putin 6-7 penalty-uri pe repriza. Acelasi arbitru nu acorda un penalty la Ibrahimovic si Robinho la inceputul reprizei secunde.

In sfarsit, Barcelona merge mai departe oarecum meritat, este deocamdata echipa mai buna. Milan a pierdut mai ales datorita absentelor importante. Cu Thiago Silva, Van Bommel, Cassano, Boateng si Pato in conditie optima in ambele manse Milan ar fi aratat altfel. Desi infranti, rossonerii ies cu capul sus dintr-o dubla extrem de grea si joaca de la egal la egal cu Barcelona 180 de minute de fotbal fantastic.