AS Roma – AC Milan 4-2 .Dezastru

Massimiliano Allegri a incheiat seria pozitiva de 4 victorii consecutive pierzand in deplasarea de pe Olimpico din Roma.

AC Milan s-a facut de ras impotriva echipei din capitala Italiei, lasandu-se condusa cu 4-0 si reducand din diferenta pana la 4-2, scor afisat de tabela de pe Stadio Olimpico dupa 90 de minute de joc.

Prima ocazie a venit in pirmul minut de joc cand El Shaarawy a cautat poarta, insa executia sa a trecut pe langa bara. Dupa ce pe tabela se scursesera deja primele 10 minute, Amelia a salvat-o pe Milan de la gol, insa la faza imediat urmatoare Burdisso a deschis scorul cu o lovitura de cap, la un corner.

El Shaarawy a scapat singur excelent la un contra-atac, dar a judecat gresit faza. Diferenta a fost majorata de Osvaldo, a carui lovitura de cap a zguduit plasa portii lui Amelia. Umilinta a fost inasprita de Erik Lamela, care a dus scorul la 3-0 dupa numai 30 de minute de joc.

Nici dupa pauza rossoneri nu s-au dezmeticit si Lamela a reusit dubla in minutul 60. Pazzini a marcat pentru a mai spala din rusinea ‘diavolilor’ si Bojan a redus si el din diferenta dupa un gol in poarta goala. Catalanul nu s-a bucurat dupa gol din respect pentru fosta sa echipa. Scorul final 4-2, a fost unul realist, rossoneri facand greseli nepermise in defensiva. De asemenea, Roma a practicat un extraordinar joc ofensiv, care ar fi pus in dificultate majoritatea echipelor din Serie A.

De Sciglio a aratat ca un copil pe langa veteranul Francesco Totti, a carui experienta a facut ca fundasul rossonerilor sa fie depasit in majoritatea fazelor unu la unu. De asemenea, Mario Yepes nu a reprezentat un obstacol pentru Osvaldo sau Burdisso si se poate considera vinovat la golurile incasate in startul partidei.

Dupa victorie, Roma s-a distantat la 5 puncte de Milan, cu o etapa inainte de incheierea turului de campionat. In ultima etapa, rossoneri o vor intalni pe Siena, pe teren propriu.

34 thoughts on “AS Roma – AC Milan 4-2 .Dezastru”