Arsenal – Milan 3:0. Cele doua fete ale Milanului

Primele 45 de minute m-au facut sa ma gandesc la cosmarurile numite Istanbul si Deportivo. Demult nu am mai vazut un Milan atat de slab. Greseli incredibile in aparare, lipsa de rautate si o dezorientare totala care ma duceau cu gandul la o eliminare incredibila din Champions League. Arsenal a facut o prima repriza foarte buna dar in mod cert tabela nu ar fi aratat 3-0 fara greselile neasteptate din defensiva Milanului.

Repriza secunda ne-a aratat un alt Milan, Milanul pe care il cunoastem cu totii. Rossonerii preiau incet incet controlul asupra partidei si dupa miracolul lui Abbiati am stiut ca Milan este echipa care merge mai departe. Rossonerii au ocazia sa inchida meciul definitiv in cel putin 3 ocazii dar Ibrahimovic si Nocerino rateaza incredibil. Arsenal merita respect pentru ca a dat totul si pana la urma castiga meritat acasa. Totusi, Milan este echipa mai buna in cele 180 de minute ale dublei manse si merge mai departe in primele 8 din Europa.