AC Milan – Inter 3-0. Dubla Pato, Inter ko

AC Milan – Inter, meciul sezonului in Italia, incepe de la 1-0. Pato inscrie inca din primul minut in urma unei combinatii bune cu Boateng si a unei greseli de aparare a centralilor nerrazurri. Prima repriza este SENZATIONALA, jocul ambelor echipe facand cinste campionatului italian. Inter acuza lovitura si ii trebuie 20 de minute pentru a se trezi. Ocaziile curg la ambele porti, Abbiati apara incredibil de doua ori la Pazzini si este iertat de Eto’o in timp ce Julio Cesar este salvat de bara si de arbitru.

Repriza a doua incepe cu eliminarea lui Chivu. Romanul faulteaza in postura de ultim aparator si primeste rosu direct in minutul 52. Zece minute mai tarziu, Pato dubleaza avantajul Milanului cu o lovitura de cap din 4 metri dupa o centrare buna a lui Abate. Nerazzurii resimt lovitura si practic nu mai conteaza in atac. AC Milan are ocazia de a majora scorul prin Robinho in cel putin 3 ocazii dar brazilianul rateaza tot de atatea ori sigur cu Julio Cesar. Cireasa de pe tort este servita in minutul 88 cand Antonio Cassano (intrat in locul lui Pato) duce scorul la 3-0 dupa un penalty obtinut chiar de el. Echipa lui Allegri nu risca nimic pana la final, castiga meritat si isi depune candidatura pentru al 18-lea scudetto.