AC Milan – Catania 4-0. Ibra-Robinho. Milan la a 5-a victorie consecutiva

In lipsa lui Cassano, Pato, Gattuso, Nesta si Boateng, Allegri incepe meciul cu Emanuleson trequartista in spatele lui Ibrahimovic si Robinho. Milan joaca la mijloc cu un singur inchizator in persoana lui Ambrosini, flancat pe dreapta de Aquilani si in stanga de Seedorf, intr-un rol mai ofensiv care il vede deseori urcand in pozitie de finalizare.

La primul sau meci titular in pozitie de trequartista, Emanuelson se descurca bine. Alearga mult, ajuta echipa in faza defensiva si face cateva recuperari importante pe langa o evolutie buna in faza ofensiva. Omul primei reprize este fara indoiala Ibrahimovic, autor al unui gol si a unei pase de gol pentru Robinho. Pe langa cele doua goluri, Milan mai are cel putin 4 ocazii mari de gol prin Robinho, Ambrosini si Seedorf si Catania trebuie sa ii multumeasca lui Andujar pentru rezultatul bland inregistart pe tabela la pauza.

Repriza a doua incepe cu Yepes in locul lui Bonera, probabil accidentat in prima repriza. In rest nu se schimba mai nimic, Milan controleaza partida autoritar. Ibrahimovic mai face un gol cand paseaza excelent pentru Robinho care suteaza din lateral si mingea intra pana la urma in poarta. Zambrotta duce scorul la 4-0 dupa ce impinge mingea respinsa de Andujar dupa o lovitura libera executata bine de Aquilani.

3 puncte obtinute printr-un joc colectiv bun, Milan nescapand nici un moment echipa din mana. Omul meciului este fara indoiala Ibrahimovic, urmat indeaproape de Robinho. Rossonerii isi creaza multe ocazii de gol si nu risca nimic in aparare.

[FD_ratings id_match=81 hometeam=”yes” awayteam=”no”]

47 thoughts on “AC Milan – Catania 4-0. Ibra-Robinho. Milan la a 5-a victorie consecutiva”