Category Archives: Champions League

ac milan in uefa champions league. stiri, rezultate, comentarii, cronica meciurilor din uefa champions league.

Atletico Madrid – AC Milan 4-1. Umilinta maxima.Milanul a fost eliminata din Champions League.

AC Milan a ratat calificarea in Sferturile de Finala a Ligii Campionilor,dupa ce a pierdut si a doua mansa pe Vicente Calderon.

Echipele de start:ATLETICO MADRID VS AC MILAN

Atletico: Courtois – Juanfran, Miranda, Godin, Filipe Luis – Mario Suarez, Gabi, Koke (Diego, 81), Arda Turan (C. Rodriguez, 78) – Raul Garcia (Sosa, 72) – Diego Costa

AC Milan: Abbiati – Abate, Rami, Bonera, Emmanuelson – Essien (Pazzini, 68), De Jong (Muntari, 78) – Poli, Kaka, Taarabt (Robinho, 46) – Balotelli.

Atletico Madrid a deschis scorul in min 3 prin Diego Costa dupa centrarea lui Koke. In min 27 Milanul a egalat prin Kaka, dupa o lovitura de cap iar cateva minute mai tarziu tot  Kaka a mai avut o sansa de a marca dar mingea a traversat peste poarta lui Courtois. In min 40 Arda Turan, a facut 2-1 dupa un sut de la 20 de metri in care mingea a fost deviata de Rami iar la pauza scorul avea sa fie 2-1 pentru formatia spaniola. In cea de-a doua parte Raul Garcia a marit avantajul la 3-1 dupa centrarea lui Gabi. Diego Costa a stabilit scorul final 4-1 in min 85.

Milan este eliminata din Europa iar sansele de a se mai califica intr-o cupa europeana sunt foarte mici. Este unul dintre cel mai slab sezon din Era Berlusconi , in campionat aflandu-se pe locul 10 si eliminata din toate competitiile.

Atletico Madrid – AC Milan LIVE

AC Milan traversează una dintre cele mai grele perioade din istoria clubului. În Serie A, italienii se află abia pe locul 10 și riscă să nu prindă un loc de cupe europene sezonul viitor. Singura șansă a echipei lui Clarence Seedorf de a mai salva ceva din acest sezon se leagă de Champions League. AC Milan va evolua la Madrid, acolo unde pleacă cu handicap de un gol, după înfrângerea din prima manșă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor. Misiunea ,,rosonerilor” este însă una cu atât mai dificilă cu cât echipa antrenată de Diego Simeone este aproape invincibilă pe teren propriu în acest sezon.

oooooo

Seedorf nu se va putea baza pe Montolivo este susependat, iar Cristante și El Shaarawy sunt accidentați. De asemenea prezența lui Poli la acest meci este pusă sub semnul întrebări.

Lotul Milanului pentru acest joc :

Abbiati, Amelia, Coppola, Abate, Bonera, Constant, De Sciglio, Mexes, Rami, Zaccardo, Zapata, Birsa, De Jong, Emanuelson, Essien, Kakà, Muntari, Poli,Pazzini, Robinho, Taarabt, Balotelli.

Meciul este transmis de Digi Sport 2,Dolce Sport 2 si TVR 1.

AC Milan – Atletico Madrid 0-1. AC Milan o da in bara.

Kaka

AC Milan pierde nemeritat prima mansa a dublei cu Atletico Madrid si rossoneri sunt nevoiti sa inceapa meciul retur de la scorul de 0-1. Seedorf incepe cu De Sciglio, Rami, Bonera si Emanuelson in aparare si De Jong si Essien in spatele liniei ofensive formate din Poli, Kaka, Taarabt si Balotelli.

Milan incepe destul de timid prima repriza dar usor usor jucatorii lui Seedorf incep sa castige teren si ocaziile incep sa apara. Rossonerii au ghinion si lovesc de doua ori bara prin Kaka (sut splendid in cross) si Poli (lovitura de cap respinsa in extremis de portarul advers in bara). Acelasi Kaka mai are o mare ocazie de gol dar brazilianul suteaza putin peste poarta din pozitie favorabila dupa o pasa cu calcaiul venita de la Balotelli.

Milan are un penalty neacordat la un fault in careu asupra lui Poli dar nici arbitrul de centru si nici cel de tusa nu vad faultul evident al lui Koke. Care o fi rostul celor 2 arbitri in plus daca nu pot semnaliza un fault facut la 5 metri in fata lor?

A doua repriza este mai echilibrata si nici o echipa nu reuseste sa isi creeze mari ocazii de gol. Seedorf se vede nevoit sa il schimbe pe Balotelli (accidentare la umar) cu Pazzini dupa ce in prima repriza De Sciglio lasa si el terenul accidentat, fiind inlocuit de Abate. Si cum ocaziile se razbuna, vine minutul 82 si Milan primeste gol in urma unui corner. Abate nu respinge cum trebuie balonul si Diego Costa il invinge pe Abbiati. Nimic nu se mai intampla pana la final.

Milan face un meci bun dar faptul ca nu a reusit sa inscrie in prima repriza ii costa. Calificarea este destul de dificila dar nu imposibila.

AC Milan – Atletico Madrid LIVE

Milan o va infrunta pe Atletico Madrid in prima mansa a optimilor de finala din Uefa Champions League. Ambele formatii vin dupa cate o victorie in weekend. AC Milan vine dupa o victorie in fata Bolognei printr-un gol inscris in Balotelli in minutul 86. Atletico vine dupa o victorie in fata lui Valladolid 3-0.

1185641-24796281-640-360

Cristian Zapata si Kaka sunt incerti pentru aceasta intalnire si nu se stie sigur daca vor putea evolua. Muntari si Montolivo rateaza meciul din cauza unor suspendari. Honda nu poate evolua in aceasta competitie dupa ce a jucat pentru CSKA. Seedorf nu se poate baza nici pe El Sharaawy, Bonera, Emanuelson, Birsa, Robinho sau Cristante, toti fiind accidentati.

Atletico Madrid continua sa aibe un sezon excelent si se afla la egalitate de puncte cu Real Madrid si Barcelona in fruntea clasamentului din Primera Division.

Formatii probabile:

AC Milan : Abbiati – De Sciglio, Zaccardo, Rami, Constant – De Jong, Essien – Taarabt, Kaka, Pazzini – Balotelli

Atletico Madrid : Courtouis – Juanfran, Miranda, Godin, Insua – Koke, Gabi, M.Suarez, Arda Turan – Diego Costa, David Villa.

Meciul va fi transmis de Digi Sport 2 HD si de Dolce Sport 2.

Lista UEFA

1908378_w2

Acesta este lotul pe care Milan il are la dispozitie pentru fazele finale din UCL.

Portari: Abbiati, Amelia, Coppola.

Fundasi: Abate, Bonera, De Sciglio, Mexes, Rami, Zaccardo, Zapata.

Mijlocasi: Birsa, Constant, Cristante, De Jong, Emanuelson, Essien, Montolivo, Muntari, Poli.

Atacanti: Balotelli, Robinho, Kakà, Pazzini, Taarabt.

Lista B: Benedicic, El Shaarawy, Ferrari, Iotti, Modic, Pedone, Petagna, Pinato.