Torino – Milan 2-2. Milan egaleaza de la 2-0 in ultimele minute

Torino – Milan se termina 2-2 dupa in care rossonerii s-au vazut condusi cu 2-0 pana in minutul 87. Si asta nu s-a intamplat impotriva cursului jocului. Dimpotriva, Milan a jucat foarte slab in prima repriza si slab in urmatoarele 45 de minute. Totusi, rossonerii se salveaza datorita lui Poli, intrat la sfarsitul primei reprize in locul accidentatului Montolivo. Noua achizitie a rossonerilor contribuie decisiv la ambele goluri si aduce un punct nesperat si nemeritat.

Allegri incepe cu trio-ul Robinho, Balotelli si Kaka in atac dar torinezii nu au nici o problema in a opri din fasa tot ce inseamna ofensiva rossonera. Dintre cei trei doar Kaka mai aprinde din cand in cand lumina, Balotelli si Robinho fiind invizibili in primele 45 de minute. De altfel, Robinho este schimbat  in minutul 55 cu Matri care parca aduce ceva miscare in atacul rossonerilor. Nu destula pentru ca Milan, desi condusa inca din minutul 2 al reprizei secunde tot nu reuseste sa faca mai nimic in atac.

Inevitabil, Torino inscrie inca o data prin Cerci si meciul pare ca se indreapta catre o victorie clara si meritata a gazdelor. Milan are prima ocazie clara de gol de abia in minutul 75 cand Balotelli este servit excelent de Matri dar nu reuseste sa inscrie singur cu portarul din 7 metri.

In minutul 42 Poli patrunde si dupa o lupta grea cu fundasii adversi reuseste sa impinga mingea in spate catre Muntari care dupa ce in prima faza lufteaza reuseste sa trimita o minge lesinata dar imparabila in plasa gazdelor. Golul simbolizeaza oarecum prestatia rossonerilor din seara asta si poate ii lumineaza in sfarsit pe purtatorii de tricouri rossonere ca punctele in deplasare impotriva unor echipe precum Torino se obtin doar cu mult sacrificiu.

Acelasi Poli obtine un penatly in minutul 94, penatly care este transformat cu mult calm de Balotelli. Italianul isi demonstreaza inca o data sangele rece de la punctul cu var si aduce 1 punct ce parea foarte departe in minutul 80 al partidei.

Partida cu Torino readuce in discutie alegerile din perioada de mercato si pune multe intrebari in ceea ce priveste schimbarea de modul de la 4-3-3 la 4-3-1-2. Apararea inca scartie, mijlocul nu reuseste sa duca mingea cu usurinta la atacanti iar atacul a miscat ceva doar dupa intrarea lui Matri. Probabil ca atacantul venit de la Juve va fi un punct fix de acum incolo si Robinho va fi a treia alegere dupa El Sharaawy pentru singurul loc disponibil in atac in conditiile in care Balotelli si Kaka sunt titulari incontestabili.

18 thoughts on “Torino – Milan 2-2. Milan egaleaza de la 2-0 in ultimele minute”

1. Modulul asta cu 4-3-1-2 o sa ne aduca in faliment. Poate sa-l aduca si pe Maradona in spatele varfurilor, ca nimic nu iese. Kaka ar fi trebuit jucat in 4-3-3, ca atacant dreapta. Asa stie echipa sa joace cel mai bine. Asa se poate apara cu toti oamenii. Jocul 4-3-3 ii avantajeaza si pe Balotelli, El Shaarawy, fundasii laterali, chiar si pe Kaka, care ar avea mai mult spatiu de manevra in partea dreapta. AC Milan trebuie sa schimbe cat mai repede antrenorul si prepatarorii fizici, pentru ca asa nu se mai poate. DEMISIA !!!!

2. Foarte sexy,fara Montolivo,fara Poli. Cred ca trebuia sa-l tinem pe Traore,macar reuseam sa bagam 11 in teren.

3. Da, se pare ca Poli va fi indisponibil pentru urmatoarele 3 meciuri. 😐 Incredibil. Iar avem jumatate de echipa accidentata.

4. @Pyro zi adevarul. Kaka a fost zero. In sistemul 4-3-1-2 trebuie sa ai un om capabil sa dea pase celor doi atacanti. Kaka n-a facut asta. N-a facut nimic. Nici macar un dribling. Nici macar un schimb de pase. A coborat la mijloc, a preluat mingea si pe urma se pierdea. Aseara Allegri a mizat totul pe brazilian si se pare ca a pierdut. Nu te poti baza pe Kaka. Iar daca nu-si revine in urmatoarele 4-5 meciuri, sper sa-l vanda in iarna si sa ia cateva mil. pe el. Seedorf la 35 de ani juca mai bine.
    Despre Zapata? Zaccardo? Umiliti la primul gol. La al doilea gol Zapata trecuse de mijlocul terenului. Nu stiu unde voia sa ajunga. Iar Mexes in De Jong in loc sa-i acopere zona, sta si se uita la Cerci cu pleaca in viteza de langa el. Singura greseala a lui De Jong. Iesirea lui Montolivo a destabilizat echipa. Emanuelson a fost sef pe partea lui.

Pentru Celtic urmeaza asa: fara Abate, De Sciglio, Poli, Pazzini, El Shaarawy, probabil si fara Montolivo. Nici Niang nu e in lot, din cauza unor prosti de la Milan. Kaka nu cred ca face fata sa joace la 3 zile, a acuzat si dureri musculare. Zaccardo iar pe dreapta inseamna dezastru. As vrea sa-l vad pe Silvestre. Probabil va juca Nocerino. As paria ca El Shaarawy e urmatorul Pato, dar macar pe asta sa-l vindem acum cat mai putem sa luam 30 de mil pe el.

Tin minte ca un Mesbah sau un Traore nu se accidentau niciodata. Iar Poli se accidenteaza dupa 100 de minute jucate. Ce ironie!

5. Iar De Jong in loc sa-i acopere zona, sta si se uita la Cerci cum pleaca in viteza de langa el*

Silvestre si el accidentat.

Ah, macar daca s-ar accidenta si Allegri 😀

6. Astept cu nerabdare ziua cand dinti de cal isi va face bagajul.Acesta fata bovina cu zambet de cal mort, nu are nici o treaba.Milan la acesta ora joaca cel mai urat fotbal din serie A! A CUI ESTE VINA?????
    Accidentarile la Milan pe banda rulanta a venit odata cu Mister dinti de cal de la Cagliari .
    Cand Verona intoarce scorul si Torino te domina tactic tot meciul ce asteptari sa mai ai de la acest ALLEGRI?

7. Aseara, la Torino, AC Milan a murit definitiv. A murit in urma unui cancer galopant numit Allegri, dupa o grea si lunga suferinta de 3 ani. La fel ca si marile imperii, AC Milan a murit sabotata din interior. Nu te voi uita niciodata, dragul meu Milan. 🙁 Dormi in pace !

8. nici nu a inceput campionatul si deja allegri sa plece bla bla bla bla
    schimbati si voi placa

9. La ce mega afacere au facut cu vanzarea ”printului” iti dai seama cine sa mai alerge la mijloc ..Kaka ala zici ca akm incepe sa invete notiunile jocului. Iar Allegri are timp sa dea ”lectii de maturitate ” faraonului, ma mir ca lui Balotteli nu-i face vreo manevra ca zboara instant.. Sa speram la 1-0 tras de plete cu Celtic.. ciao

10. Imi pare rau sa o spun, dar cred ca o sa jucam mai bine fara kaka. Sper sa trecem la 4-3-3
    Abbiati – Ema, Mexes, Zapata, Zaccardo – Muntari, De Jong, Noce – Robinho, Balotelli, Birsa

11. Kaka out o luna, Montolivo e vorba cam tot asa … mijlocul nostru e praf, mai ales ca nici Poli nu e apt …. vin vremuri grele