AC Milan a început ca din pușcă și a deschis scorul încă din minutul 9. Autorul golului a fost Robinho, printr-un șut pe jos, din interiorul careului mic, la colțul lung.

seara-magica-un-pusti-de-19-ani-l-a-eclipsat-pe-jucatorul-pe-care-milan-a-platit-20-000-000-euro-povestea_size1

Massimiliano Allegri s-a bazat tot pe vechii jucători încă din startul partidei, el preferând să lase pe bancă noile achiziții – Keisuke Honda și Adil Rami. Cu un trident ofensiv format din Kaka, Robinho și Balotelli, rossonerii și-au majorat diferența în minutul 14, atunci când atacantul italian a punctat din interiorul careului, printr-un șut puternic. La capătul primului sfert de oră, a intrat în scenă Berardi, atacantul de 19 ani împrumutat de la Juventus. Mai întâi, a redus din diferență după ce a profitat de o neînțelegere între Zapata și Abbiati.Jucătorul de 19 ani a reușit “dubla” în minutul 28, printr-un șut cu stângul, din întoarcere, la colțul scurt și a readus-o în cărți pe Sassuolo. Atacantul gazdelor și-a completat prima repriză de vis prin golul de 3-2 din minutul 41.

In partea a doua Berardi a înscris cel de-al patrulea gol, șutul său fiind deviat de Bonera.Montolivo a redus din diferență printr-un șut frumos la colțul lung din afara careului, în minutul 86.  Honda si-a  facut debutul in ultima jumatate de ora a meciului.Japonezul a fost aproape să puncteze, însă a șutat violent în bară, în ultimele minute ale partidei.

Massimiliano Allegri

În comunicatul clubului milanez se arartă că odată cu Allegri va pleca şi staful acestuia, a anunţat, luni, site-ul oficial al grupării italiene.

Echipa va fi condusă provizoriu de secundul lui Massimiliano Allegri, Mauro Tassotti, dar presa italiană anunţă că prinicpalul candidat la preluarea postului de antrenor este Filippo Inzaghi, care pregăteşte echipa de tineret a clubului.

Massimiliano Allegri, în vârstă de 46 de ani, se afla la AC Milan din 2010, iar în această perioadă a reuşit să câştige un titlu şi o Supercupă a Italiei.

6 thoughts on “Sassuolo – AC Milan 4-3. Milanul umilita de Berardi. Allegri a fost demis dupa meci.”

1. Matri a patat destul tricoul cu numarul 9, pleaca la Fiorentina. Incepe sa mi placa ce vad, hai Seedorf 🙂

2. Sacchi cand a venit la Milan era un nimeni. Faptul ca Seedorf e o legenda, nu ma incanta. Si Hagi a fost o legenda si e un antrenor de 2 lei. Nu stiu de ce, dar multi dintre marii jucatori nu sunt si cei mai mari antrenori. Sa nu-l mai aducem in discutie pe Maradona…

Dar nu antrenorul e important, ci lotul ala de paralitici. Nici Sacchi, nici Guardiola, nici Mourinho, nici Capello, nici Maldini nu vor face performanta cu astfel de jucatori. Toti marii antrenori au fost mari pentru ca au avut jucatori foarte buni sau fenomenali. Nu ca ar fi asta o conditie pentru a fi mare antrenor, dar cred ca e un 50%.

Asa ca fara investitii, echipa va continua sa fie o bataie de joc la adresa fanilor care traiesc meciurile cu sufletul la gura. Jucatorii de astazi apar mai mult prin reclame, ex. Shaarawy, si in bliturile paparazzilor, ex. Balotelli. Pe teren sunt eternii anonimi imbracati in rosu si negru. Au fost multi in istoria echipei si vor mai fi multi. Jucatorii ca Maldini, Baresi, Van Basten, Rivera probabil nu vor mai exista in era Berlusconi. D.p.m.d.v. in afara de Kaka, alti jucatori nu arata ca stiu ce inseamna Milan in istoria fotbalului.

Cand pe aia din conducere ii doare undeva de echipa, la ce sa te astepti din partea jucatorilor?! Cand una vine la Milan si vrea sa se impuna doar pentru ca e fata patronului, pai n-ar trebui sa te astepti la un dezastru? Uitati dezastru. Asta n-a facut nimic bun si voi credeti ca o sa faca ceva bun la Milan? Poate vreun copil cu lesinatul ala de Honda care n-a jucat de 2 saptamani si nici nu stie sa faca un sprint timp de 30 de min. Sau a fost inchiriat doar ca sa faca poze pentru japonezi?

3. Timp de 30 de min., cat a jucat, n-a facut nici un sprint.* Scuze, m-am exprimat gresit. Explicabil. Daca alerga, nu iesea bine in pozele japonezilor.

Apropo, v-ati pregatit pentru macelul care urmeaza in dubla cu Atletico? 😀 Adica Milan va fi macelarita, sa nu intelegeti gresit. Doar o minune poate salva Milanul, iar minunea a fost aia ca a trecut de grupe.

4. @tipu. Eu cred ca Seedorf dupa cariera care a avut-o si dupa numarul de antrenori pe care i-a avut te-a lungul ei cred ca a avut ce sa invete si cred ca e in stare sa faca din gloabele alea sa joace ceva fotbal si sa salveze cat de cat sezonul.
    Lotul lui AC Milan nu e de locul 10+ sa fim seriosi. Ca valoare suntem in primele patru, dupa Juventus, Roma si Napoli.
    O mare problema la jucatorii astia e atitudinea. Eu cred ca daca Seedorf va reusi sa se impuna rapid nu vom mai avea noi parte de surprize gen celor de duminica trecuta.
    Mult succes lui Seedorf in cariera lui de antrenor.
    Sincer sa fiu olandezii au dat antrenori buni.