Sampdoria castiga cu 2-1 si Milan pierde orice sansa la titlu

AC Milan pierde orice sansa la titlu dupa infrangerea suferita in deplasare cu Sampdoria. Echipa lui Leonardo incepe bine meciul si Borriello deschide scorul in urma unui corner batut de Mancini. Brazilianul face un meci destul de bun, fiind foarte activ in prima parte a meciului. Din pacate pentru rossoneri, rateaza o ocazie imensa imediat dupa gol cand nu reuseste sa tinteasca poarta din 4 metri. O ratare ce se va dovedi extrem de importanta in economia joculuil.

Sampdoria incepe sa preseze si apararea da primele semne de slabiciune, Bonera intors dupa o perioada destul de mare de inactivitate, avand mari probleme in a-l marca eficient pe Cassano. Totusi, cu ajutorul catorva interventii bune ale lui Dida, Milanul rezista pana la pauza. In repriza a doua, Bonera este eliminat dupa un fault in careu asupra lui Cassano, lasat inexplicabil sa preia o minge in 5 metri. Italianul executa perfect si desi Dida ghiceste coltul si pare ca este pe minge, Sampdoria egaleaza.

In urma eliminarii lui Bonera, Leonardo il schimba pe Mancini cu Oddo care este nevoit sa preia rolul de aparator central. La cum s-a terminat meciul, poate brazilianul ar fi trebuit sa mizeze pe Albertazzi. Milanul trece la un 4-3-1-1, cu Ronaldinho in spatele unicului varf Borriello si Seedorf retras in linia de mijloc. In ciuda omului in minus, Milanul reuseste cumva sa preia initiativa si are 2 ocazii de a duce scorul la 2-1, prin Borriello care suteaza aiurea din 10 metri singur cu portarul si prin Gattuso care il tinteste pe Storari dupa o magie a lui Ronaldinho in partea stanga. Si cum ocaziile se razbuna, Sampdoria inscrie golul victoriei in minutele de prelungire cand Pazzini, scapat de Oddo reia cu capul in plasa din 4 metri.

Partida este conditionata, ca tot sezonul facut de baietii lui Leonardo, de ocaziile nefructificate ale rossonerilor, care nu reusesc sa inchida partida cand au ocazia. Mancini, Borriello si Gattuso rateaza incredibil si Sampdoria castiga.

2 thoughts on “Sampdoria castiga cu 2-1 si Milan pierde orice sansa la titlu”

1. Inter a jucat cu Sampdoria cu doi jucatori eliminati si practic au fost aproape de a l castiga iar noi fara un jucator eram la cheremul lor. N am vazut meciul decat pe sfarsit cred ca e multa suferinta in jocul nostru o sa terminam in genunchi sezonul asta, ne mai raman doua cuvinte de spus : Forza Roma!

1. Nu am fost la cheremul lor. Am avut 2 sanse de a duce scorul la 2-1, dar o neatentie in aparare (a cata sezonul asta?) si ratarile lui Borriello si Gattuso ne-au costat meciul.