Sampdoria – AC Milan 1-1. Rossoneri pierd 2 puncte

Allegri decide sa ii odihneasca pe Zambrotta si Flamini si ii titularizeaza pe Bonera si Boateng pentru meciul cu Sampdoria. In rest, rossonerii se prezinta cu aceiasi oameni si aceiasi asezare precum in meciul cu Auxerre. Thiago Silva si Nesta in centrul apararii, Ambrosini si Gattuso la mijloc iar in atac Seedorf joaca in spatele cuplului Robinho-Ibrahimovic.

Prima repriza este dominata aproape in totalitate de AC Milan, gazdele iesind foarte rar din propria jumatate. In ciuda acestui fapt, Sampdoria este asezata foarte bine in aparare si rossonerii nu sunt periculosi decat din afara careului. Ibrahimovic, Robinho si Seedorf incearca suturi din afara careului dar Curci este de fiecare data la post.

Apararea Sampdoriei rezista pana in minutul 41 cand Abate trimite din flac catre Robinho, venit mult in spate. Brazilianul il vede pe Ibrahimovic sprintand in dreapta si paseaza pe culoar. Suedezul patrunde in partea dreapta cu mingea la picior si ii retrimite lui Robinho, liber in centrul careului. Atacantul suteaza din prima si il invinge pe Curci. Prima repriza se incheie la scorul de 0-1 pentru AC Milan.

Sampdoria iese la atac dupa pauza si reuseste egalarea dupa un corner prin Pazzini care impinge mingea in poarta de langa Thiago Silva. Rossonerii ies la atac dar apararea gazdelor se lupta eroic. AC Milan are o ocazie mare cand Ambrosini il lanseaza singur cu portarul pe Seedorf dar olandezul rateaza singur cu portarul gazdelor. Milan domina sfarsitul meciului Sampdoria se apara si obtine un egal ce parea foarte departe inainte de pauza.

Rossonerii fac un meci destul de bun dar nu reusesc sa strapunga o aparare foarte bine organizata a Sampdoriei. Robinho face cel mai bun meci al sau la Milan, Seedorf rateaza o mare ocazie de gol si apararea rossonera primeste gol din faza fixa. Poate ca Allegri ar trebui sa renunte la schimbarile in ultimele minute. Ronaldinho trebuia introdus in teren mai devreme. Senzatia generala este ca AC Milan a jucat mult mai bine decat Sampdoria si trupa lui Allegri a pierdut 2 puncte la Genoa.

[FD_ratings id_match=”35″ hometeam=”no” awayteam=”yes”]

33 thoughts on “Sampdoria – AC Milan 1-1. Rossoneri pierd 2 puncte”

1. lasa’l in pace ca e nervos omu’
      lasa’l ca’i trece.
      toata lumea e dezamagita de rezultat

1. @Viktor nota 9.9 de la mn la comentariul lasat la seedorf :)))))esti tare m-ai facut sa rad…dar ai mare grije ca si deranjeaza unele persoane de pe acest site vocabularul opscen..PE acest site sunt numai oameni k sange nobil,care au cel putin in spate,master in medicina.Aici sunt numai conferetiarii si profesorii,deci ai grije k comentarile vulgare:))pyro oricum azi cred k ti-ai dat seamna si u k avem un antrenor dobitoc..EU IMI CER SCZ ..PT TOT DAR AM FOST F.NERVOS

1. e de preferat sa vb cu “coferentiari” ce nu sunt “opsceni”, si nu folosesc cacofonii, care au pareri pertinente, care pot sa le sustina intr-un mod civilizat, pentru ca lumea e plina de semintari si treningari care ne fac de cacao pe unde apuca

2. hai k m-ai dat pe spate esti fantastik …esti de dreptul chiar inteligent….iar obscenitatile mele …..le gasesti printre molarii tai..nu uita sa-mi corectezi greselile :)))

1. cred ca mai indicat era sa-i “stergi” pe marlani…ma rog, nu e situl meu…numai bine!

3. Brescia in ultimele cinci deplasar au facut doar un 1-1 pe san siro cu inter.

Catania 5 – 1 Brescia cupa

4. Acuma nu prea inteleg dc tot timpu injuram pe inter … putem fi civilizati si sa recunoastem ca au si ei echipa … nu suntem nici noi buricul pamantului, nici ei peste noi. Faptul ca au dat 2 goluri in 2 min nu inseamna neaparat mare bulan … poate chiar au jucat bine cele 2 faze.

5. incredibil! au dat trei suturi la poarta si 3 goluri πŸ™‚ noi din noua suturi am marcat un singur gol πŸ™
    cine ii injura?
    eu unul n’am treaba cu ei. suntem rivali dar ce rezolv daca ii injur.
    fiecare are dreptul sa’si sustina echipa favorita.

6. asta ziceam si eu. Am ratat si noi mult … nu e vina sampdoriei ca neau trebuit 9 suturi sa dam 1 gol, puteam fi si noi mai eficienti in atac, dar am avut multe suturi de la distanta.

1. asa a fosti si cu auxerre,firenze,bari(ratari la Greu) juve,

La cate suturi avem pe poarta intrun meci avem nevoie doar de 2 goluri din 7 suturi si nimeni nu ne ia scudetto anul asta.
      pacat ca ratam mult

1. nu-i prima oara si nici ultima πŸ™
      ma mir ca nu l-au notat cu 9.9 pe dinho ca de obicei cei care intrau prin min 90 luau note de 10
      mare mirare de data asta dar stai ca n-au votat toti inca πŸ™‚

1. nu cred ca era cand am scris eu
      asa fac 2-3 de aici dau note de parca meciul urmator le-ar asigura locul de titular πŸ™‚

7. pyro. cred ca ar trebui sa schimbi titlul la acest articol ca tot 3 puncte avem fata de lazio.Nu am pierdut 2 puncte decat in fata interului ca roma sigur nu bate
    πŸ™‚

1. Am pus acest titlu pentru ca am jucat unul dintre cele mai bune meciuri ale noastre din acest campionat. Sampdoria a stat 75 de minute in propriul careu. Din pacate, fazele fixe si ratarile ne-au facut sa pierdem 2 puncte. Meritam sa castigam 100% la cum am jucat.