Rezumat Chelsea-Milan 2-0

Guinness-International-Champions-Cup

Milan pierde semifinala contra englezilor de la Chelsea cu 2-0,insa arata un progres in joc, datator de sperante pentru noul sezon. Allegri ii recapata pe Balotelli,Montolivo si Zapata,il testeaza pe Silvestre in defensiva si ii acorda sansa lui Emanuelson de a-si arata si alte calitati,cele de fundas stanga. Alegerea din urma pare inspirata,cel putin pe faza ofensiva olandezul reuseste sa trimita niste centrari foarte bune.

Prima repriza este una reusita pentru Milan,care reuseste sa joace de la egal la egal cu fosta campioana a Europei. Chelsea incepe in forta, Abbiati salveaza cateva mingi, iar rossonerii replica prin Boateng,Muntari si El Shaarawy,cu Balotelli reusind sa se remarce mai mult prin driblingurile de la centrul terenului. In minutul 29,pe o superioritate numerica, De Bruyne reuseste sa il prinda pe Abbiati pe picior gresit si sa deschida scorul.

In a doua repriza,Milan incearca sa gaseasca golul egalizator,insa nu reuseste decat o posesie in jurul careului de 16 metri al englezilor,fara posibilitati de o pasa decisiva. Nou-intratii Niang si Nocerino realizeaza o faza periculoasa in minutul 76,cu italianul trimitand cu capul pe langa portarul Cech,insa si pe langa poarta. Cautand golul de 1-1, Milan se lasa descoperita in aparare,iar in ultimul minut Schurrle stabileste scorul final, Abbiati fiind prins,din nou,pe picior gresit.

De Jong este din nou cel mai bun din teren,Silvestre are un debut inca neconvingator, iar Emanuelson pare a se simti mai bine in postura de fundas stanga. Vedetele Balotelli, Montolivo si El Shaarawy par inca a-si cauta forma buna,dupa o vacanta solicitanta.

Finala mica se va juca joi de la 01:30,intre Milan si…LA Galaxy,deoarece organizatorii turneului au schimbat regulamentul,competitia nemaifiind una de tip knock-out, ci avand 2 grupe de cate 4 grupe. Asadar,nu doar in Romania “regulile sunt facute pentru a fi incalcate”

Milan: Abbiati, Antonini(Zaccardo), Zapata(Constant), Silvestre(Pacifico), Emanuelson(Poli), Muntari, de Jong(Cristante), Montolivo(Nocerino), KP Boateng (Kingsley Boateng), El Shaarawy(Niang), Balotelli(Petagna)

FT Chelsea-Milan 2-0 (De Bruyne 29’,Schurrle 90+1’)

2 thoughts on “Rezumat Chelsea-Milan 2-0”

1. Suntem inca la inceput , Balo si Monto sunt la primul meci cu echipa , e timp sa se obijnuiasca echipa , vor mai veni 1-2-3 jucatori dar dupa PLAY-OFF , eu nu am mari sperenate de la acest sezon dar nu ma surprinde daca ajungem in sferturi-semi-finale si terminam pe 1-2 in campionat , acesta va fi un sezon greu dar totusi cred ca anull viitor ( 2014-2015 ) putem castiga UCL , daca pastram echipa si mai aducem ceva valoros , si sezonul asta cu putin noroc putem castiga dar inca nu am inceput deci nu putem stii ce putem realiza , conteaza enorm si inceputul asa ca asteptam trofeele sezonul asta ! FORZA MILAN !

2. Montolivo slabut, a pierdut multe mingi, Boateng foarte slab in ce priveste suturile (mai e si egoist pe deasupra), in rest intr-adevar a mers jocul destul de frumos, chiar daca ocaziile nu au fost prea multe. Avem un joc imbunatatit de ce am vazut in primele amicale, insa pentru a ne mentine pe un loc de Ch L avem nevoie de mai mult. Parerea mea e ca anul acesta va fi un campionat foarte echilibrat cu primele 7-8 echipe.