Pato, jucator de un gol pe meci

Alexandre Pato este de departe cel mai eficient atacant al Milanului. Gazzetta dello Sport scrie ca media sa de goluri / meci este una de extraterestru si italienii au dreptate. Cifrele vorbesc de la sine, Pato inscrie un gol la fiecare 96 de minute. Ceilalti atacanti din lotul lui Allegri sunt departe: Robinho inscrie odata la 161 de minute, Zlatan odata la 162 de minute in timp ce lui Cassano ii sunt necesare 203 minute pentru un gol.

Alexandre Pato Zlatan Ibrahimovic Robinho Antonio Cassano*
Titular 11 24 18 11
Minute jucate 973 2104 1611 1016
Minute pe banca 566 58
464 424
Goluri 10 13 10 5
1 gol la 97 de minute 1 gol la 162 minute 1 gol la 161 minute 1 gol la 203 minute
*Pentru Antonio Cassano s-au luat in considerare si partidele disputate cu Sampdoria

Golul de la Chievo a schimbat ceva in atitudinea jucatorului. Felul in care a sarbatorit a aratat toata furia adunata in ultimul an, perioada in care a lipsit mai mult de 7 luni din cauza accidentarilor. In sfarsit, inimioarele si pistolasele au disparut. In sfarsit am vazut un gol a la Pato: viteza, dribling si finalizare. A facut exact ce se asteapta de la el: a luat mingea la 25 de metri si a rezolvat meciul.

Poate ca cele 3 partide din postura de rezerva i-au facut bine. Allegri ii reprosa atitudinea relaxata in timpul antrenamentelor si lipsa sacrificiului in timpul meciului. Dovada faptului ca Pato vrea sa isi redobandeasca tricolul de titular sta in faptul ca ieri s-a prezentat la antrenamente desi echipa a avut doua zile libere dupa meciul cu Chievo. Brazilianul a efectuat un antrenament personalizat de o ora si jumatate. Tot programul (sala, antrenament fizic si joc cu mingea) a fost planificat special pentru structura sa fizica in urma indicatiilor doctorului Garrett, specialistul american care l-a consulatat in decembrie.

33 thoughts on “Pato, jucator de un gol pe meci”

1. Avem mare nevoie de el ,, PATO,, poate ne face o dubla la Londra in meciul cu Totenham 0-2 AC Milan,
    pe Napoli ii rupem 2-1
    cu Juve 0-0 si mergem incet si sigur spre titlu…
    Cine stie care e programul meciurilor in Cupa Italy

2. Daca ar avea macar un sfert din determinarea,dorinta si placerea de a juca ale lui Inzaghi ar ajunge cel mai bun din lume.

3. E de viitor Pato . Tot timpu cand joaca astia tineri e diferenta mare (ex. boateng , pato , abate si chiar sokratis). Nu inteleg de ce o tot tin pe a lor cu seniorii . Sper sa ramana pato 10 ani la milan si sa castige cat mai multe cupe !

4. cum ati facut voi calculele alea ?! sunt gresite valorile cred…pato nu a jucat atatea minute, zlatan nu a jucat atat de putine…robinho si el a jucat mai mult..

5. sper sa nu plece… 3 de ramos nu fac kt el. mai bine fortam ink un an q ‘ batraneii ‘ nostrii, pt k mie personal nu mi place ramos, nu stiu dak s ar adaptat tacticii din serie A ?!

6. aceasta este o realizare personala pentru Pato, DAR… cum sa zic… pentru a ma exprima cat mai putin vulgar … 1 gol pe meci = 0, repet 1 gol pe meci = 0 (nimic) …
    dupa ce ne bate Tottenham acasa si nu mai suntem in stare sa trecem de optimi cred ca orice statistica este pur si simplu inutila si orice lauda nefondata

1. Asa este da’ fricosu’ asta de Alegri nu o sa joace niciodata cu acest sistem Pato in dreapta , Robinho in stanga si Ibra in centru X(
        El joaca cu un jucator in spatele celor 2 varfuri si daca echipa este condusa cu 3-0

1. Corect! Forma buna se vede si atunci cand obti trofee. Dar fara acel gol pe meci pe care tu il crezi zero, astazi eram departe de primul loc.
      Un gol pe meci azi, unul maine si cam asa se castiga un campionat.
      Orice gol inscris e o mare realizare!

1. im pare rau dar ca fan sunt cam furios si intristat de prestatia indoielnica a echipei (mai ales in Europa)

1. Te inteleg… ca pe moment si eu ma enervez :)) dar pe urma incerc sa vad si partea buna.

1. … au tras ei concluzia ca astia 2 se ard ca s-a bucurat barbara cand a dat pato gol ๐Ÿ˜ cel putin eu asa am citit

1. o maciucheaza barbarul de Pato de o rupe si va fi pentru milan mai tare decat maldini si baresi.