Palermo – AC Milan 3-1. Notele jucatorilor

Palermo a reusit fara prea mari dificultati sa treaca de AC Milan pe teren propriu dupa un meci spectaculos castigat cu scorul de 3-1. Bovo a deschis scorul pentru gazde in minutul 9 la o greseala grava a apararii rossonere. Hernadez profita de inca o neatentie in aparare a oaspetilor si dubleaza avantajul gazdelor in minutul 18. Seedorf reduce diferenta in repriza a doua dar Miccoli inchide partida cu un sut superb care il lasa pe Dida fara replica. 3-1 si Palermo trece pe locul 4 in timp ce rossonerii incep sa se teama de pierderea locul 3, avantajul fata de urmaritoarele Sampdoria si Palermo reducandu-se la 4 puncte.

• Dida 6.5. Lasat singur impotriva atacantilor gazdelor de o aparare peticita si fara replica. Nu are nici o vina la golurile gazdelor, are cateve interventii foarte bune care evita umilinta totala pe Barbera.
  • Zambrotta 4.5. Coleg la azilul de batrani impreuna Oddo, prietenia lor se vede mai ales la golul 2 al gazdelor cand se lasa furati de balon si Hernandez inscrie. O singura centrare decenta si un meci in care a fost dominat copios de Miccoli. Nu mai face fata demult unor adversari mai rapizi decat el. Din pacate, mai toata Serie A este mai rapida decat Zambro.
  • Oddo 1.0. Reprofilat fundas central, joaca mult mai prost decat o face de obicei in postul sau obisnuit. Cum nici ca fundas dreapta nu joaca decent, asta nu poate inseamna decat dezastru. Greseste grav la TOATE golurile gazdelor. Il scapa pe Bovo la corner, se lasa furat de Hernandez si nu e in stare sa il blocheze pe Micolli la golul 3. Mi-este foarte greu sa cred ca Albertazzi ar fi jucat mai prost.
  • Thiago Silva 5.0. Singurul care mai joaca cat de cat bine din apararea Milanului. Cu parteneri ca Oddo sau Zambrotta nu poate face multe. Are cateva interventii buna in repriza a doua.
  • Antonini 4.0. Epuizat inca din minutul 1, nu nici macar o centrare decenta. Dupa intrarea lui Inzaghi trece pe dreapta unde jocul si mai slab, daca era posibil asa ceva.
  • Gattuso 5.0. Sufera mult ritmul mijocasilor adversi. Se vede ca nu mai poate tine pasul cu oamenii sub 39 de ani. Candva o legenda la mijlocul terenului, azi un batran fara picioare.
  • Pirlo 5.5. Il salveaza sutul frumos din prima repriza scos in extremis de Sirigu si pasa filtranta pentru golul lui Seedorf. Cam putin pentru un jucator de calibrul sau.
  • Seedorf 6.0. Isi asuma responsabilitati la mijlocul terenului si desi multe dribliguri si pase nu ii ies macar omul incearca. Inscrie golul de 2-1.
  • Jankulovski 4.5. Cum intra pe teren, cum dispare. Joaca in rolul lui preferat dar nu se vede. Nu tin minte vreo centrare, vreo combinatie buna cu Ronaldinho sau Huntelaar. De fapt, nu mai tin minte cand a jucat ultima data bine.
  • Huntelaar 4.5. Rateaza din 5 metri in prima repriza singura minge jucabila primita. O ratare ce va atarna greu in economia partidei. Din pacate, este lasat complet singur impotriva apararii gazdelor si mingiile trimise catre el ajung de obicei in alta zona.
  • Ronaldinho 5.0. Are o perioada buna in repriza a doua cand intra in ritm si paseaza decisiv pentru Seedorf. Totusi este prea putin, nu acopera deloc in defensiva si nu mai are viteza de altadata.
  • Inzaghi 4.0. Rateaza din 4 metri in repriza secunda.
  • De Vito n/a
  • Mancini n/a

3 thoughts on “Palermo – AC Milan 3-1. Notele jucatorilor”

1. 🙂 mda… Oddo a facut un mare meci. Cred ca cei de la Palermo l-au si premiat. Cel mai bun jucator al meciului.