Milan campioana! Meciuri decisive – partea III

Dupa eliminarea din Champions League, Milan ramane cu doua obiective: Scudetto si Cupa Italiei. Rossonerii joaca excelent cele doua meciuri decisive cu Napoli si Inter, obtinand doua victorii categorice in ambele partide.

• AC Milan – Napoli 3-0 – Inca un meci direct cu o pretendenta la titlu castigat fara drept de apel de trupa lui Allegri. Allegri joaca partida perfect (si este inspirat cand vine vorba de schimbari), Cavani si Hamsik fiind anihilati in timp ce travaliul lui Robinho si Boateng (care si inscrie la 5 minute de la intrarea pe teren) nu permit azzurilor sa aiba superioritate la mijloc. Echipa lui Mazzari nu a aratat nici macar o secunda ca ar putea pune in pericol poarta lui Abbiati. AC Milan se distanteaza la 6 puncte de Napoli care sunt depasiti in clasament de Internationale, nerazzuri devenind astfel principalii rivali la titlu.[pro-player width=’585′ height=’400′ type=’video’]http://www.youtube.com/watch?v=LdQq3n99s9w[/pro-player]
  • AC Milan – Inter 3-0 – derby-ul este castigat fara drept de apel de Milan. Abbiati contribuie decisiv inca odata in timp ce Pato face iar un meci mare. De altfel, media notelor acordate de fani lui Pato este printre cele mai mari din tot sezonul: 9.36. AC Milan โ€“ Inter, meciul sezonului in Italia, incepe de la 1-0. Pato inscrie inca din primul minut in urma unei combinatii bune cu Boateng si a unei greseli de aparare a centralilor nerrazurri. Prima repriza este SENZATIONALA, jocul ambelor echipe facand cinste campionatului italian. Inter acuza lovitura si ii trebuie 20 de minute pentru a se trezi. Ocaziile curg la ambele porti, Abbiati apara incredibil de doua ori la Pazzini si este iertat de Etoโ€™o in timp ce Julio Cesar este salvat de bara si de arbitru. Repriza a doua incepe cu eliminarea lui Chivu. Romanul faulteaza in postura de ultim aparator si primeste rosu direct in minutul 52. Zece minute mai tarziu, Pato dubleaza avantajul Milanului cu o lovitura de cap din 4 metri dupa o centrare buna a lui Abate. Nerazzurii resimt lovitura si practic nu mai conteaza in atac. AC Milan are ocazia de a majora scorul prin Robinho in cel putin 3 ocazii dar brazilianul rateaza tot de atatea ori sigur cu Julio Cesar. Cireasa de pe tort este servita in minutul 88 cand Antonio Cassano (intrat in locul lui Pato) duce scorul la 3-0 dupa un penalty obtinut chiar de el. Echipa lui Allegri nu risca nimic pana la final, castiga meritat si isi depune candidatura pentru al 18-lea scudetto.[pro-player width=’585′ height=’400′ type=’video’]http://www.youtube.com/watch?v=zpxUvUI-BKc[/pro-player]
  • Brescia – AC Milan 0-1 – AC Milan invinge cu 1-0 la Brescia acasa si se distanteaza la 8 puncte de Inter si 9 de Napoli cu 4 etape inainte de sfarsitul campionatului. Echipa lui Allegri domina meciul de la un capat la altul si rateaza o cantitate industriala de ocazii. Golul vine pana la urma in minutul 82 cand Antonio Cassano il lanseaza pe Robinho singur cu portarul si brazilianul nu mai rateaza. Misiune indeplinita pentru Allegri care definea acest meci ca partida decisiva pentru campionat.[pro-player width=’585′ height=’400′ type=’video’]http://www.youtube.com/watch?v=xJVvfaOBfPc[/pro-player]

18 thoughts on “Milan campioana! Meciuri decisive – partea III”

1. ce se mai aude de pirlo
    in gazetta dello sport nu am gasit nimik
    dar pe celelalte ziare e ca si jucatorul juventusului???

1. pe calciomercato scrie ca Pirlo s-a inteles de mult cu Juve dar ascunde asta.
      Nu stiu ce sa cred. Eu vreau sa plece DAR nu la Inter.
      Ce a facut a facut pt. Milan dar vine si ziua cand trebuie sa ne despartim de jucatorii importanti ai echipei.
      Juve daca nu aduce un antrenor pe masura asteptarilor nu face nimic.
      Daca il ia pe Pirlo si merge Mazzari vor face un RAHAT impreuna.
      Juve trebuie sa-si schimbe tot sistemul de joc din cauza lui Pirlo(nu-i indicat) zic eu.
      Au nevoie de juicatori puternici pe benzi altfel Pirlo e ZERO.Motta Grosso OUT daca vor sa faca ceva cu Pirlo.

1. pacat ca in tur am avut in poarta portarul de la intrarea in spital.

ala ne-a mancat zilele nu pato sau robinho.
      a luat 2 goluri de rahat in tur.

SA MEARGA LA INTER ๐Ÿ™‚ ๐Ÿ™‚ ๐Ÿ™‚

2. drum bun pirlo…..multumim ce ai facut pt milan!SPER SA-L IEI SI PE SEEDORF K TN!!!!!!!!!!

3. robiniho nu stiu cum poate sa ramana la milan
    la vazut o lume intreaga
    e jucator de cupa uefa in nici un caz de champions league

1. Acum am vazut pe calciomercato o statistica in care scria ca Robinho din 10 suturi marcheaza UN SINGUR GOL. ๐Ÿ™‚ ๐Ÿ™‚ Fantastic.
      Asta nu-i om de gol dar ne-a ajutat FOARTE MULT.
      Eu vreau sa ramana.

4. In legatura cu robinho postul sau de meserie este cel de mijlcoas stanga pe acel post s-a lansat si pe acel post a dat randament la real madrid…el nu e om de gol e om de banda dribilng,viteza astea sun calitatile sale..de la anu miar placea sa vad un sistem cu 4 mijocasi cu 2 centrali si 2 pe banda stanga robinho dreapta boateng si cu 2 atacanti pato si ibrahimovic. Parerea mea! Eu cred ca ar fi o solutie buna.FORZAA MILAN!! CAMPIONI D’ITALIA!!

1. Pentru urmatorul sezon:
      Abbiati-Abate-Nesta(Mexes)-Silva-Taiwo(Cissokho)-Van Bommel-Fabregas(Nasri)-Boateng(Navas, Lennon)-Robinho(Hazard) si in atac Pato(Cristiano Ronaldo)-Ibra(Benzema)… e un vis frumos!

1. sincer ar fi super daca ar veni Fabregas, Hazard si un alt fundas stanga. m’as multumi si cu atat ๐Ÿ™‚

5. Sincer eu unul nu imi imaginez un MILAN fara numarul 21 Rossonerro. Pana in vara , eu nu cred nimic. Pirlo iubeste Milanul , Milanul il iubeste pe Pirlo. Atat.