Milan campioana! Meciuri decisive – partea I

Ceea ce a inceput ca un vis indepartat la inceputul verii trecute a devenit acum realitate. Dupa o vara tumultoasa care a inceput cu un nou antrenor si s-a terminat cu transferurile lui Ibrahimovic si Robinho a inceput drumul lung catre castigarea celui de-al 18-lea scudetto. Un drum presarat cu multe capcane in care Milan a demonstrat ca inca este o un club care isi poate indeplini obiectivul, oricare ar fi acela. Berlusconi, Galliani si Allegri au vrut in primul rand campionatul si l-au obtinut cu 3 etape inainte de finalul campionatului. Ba mai mult, bonusul poate veni chiar astazi cu o calificare in finala Cupei Italiei.

Cand ai ca obiectiv castigarea campionatului, toate meciurile sunt importante dar de-a lungul celor 7 luni de fotbal cateva momente ies in evidenta:

• Cesena – Milan 2-0 – Milan venea dupa ce in prima etapa castigase categoric pe teren propriu cu 4-0 impotriva lui Lecce. Deplasarea la Cesena a fost primul dus rece al sezonului, unul venit poate chiar la momentul potrivit. Echipa a arata acelasi probleme ca anul trecut, contraatacurile adversarilor punand in mare dificultate Milanul. Amprenta jocului construit de Leonardo inca se vede, echipa are mari probleme cu adversarii care se apara organizat si dispun de jucatori rapizi pe contraatac. Sokratis face un meci foarte slab si iese varza meciului (nota fanilor: 3.6).
  • AC Milan – Genoa 1-0 – Echipa venea dupa doue egaluri in campionat si meciul cu Genoa cerea o victorie pentru ca Milan sa nu piarda teren in lupta pentru titlu. Ibrahimovic inscrie golul victoriei dupa o pasa excelenta a lui Pirlo. Echipa incepe sa joace un pic mai bine.
  • Real Madrid – AC Milan 2-0 – Meciul cu Real Madrid este si ultimul meci in care Allegri a folosit modulul 4-3-3. Echipa face un meci extrem de slab pe Bernabeu, rossonerii fiind dominati copios de echipa lui Mourinho. Dupa meci, are loc o intalnire intre Galliani si Allegri in care antrenorul italian cere sa aiba mana libera in alcatuirea echipei si primeste unda verde de la directorul Milanului. Se discuta mai ales pozitia in teren si utilitatea tinerii in lot a lui Ronaldinho.
  • Napoli – AC Milan 1-2 – Primul test in Italia pentru Allegri. Dupa esecul de pe Bernabeu, antrenorul italian trebuie sa demonstreze ca poate castiga meciurile mari. Testul se cheama Napoli (echipa ce se va bate pentru titlu pana la final) si examenul sa de pe Sao Paolo, stadion in care se castiga extrem de greu. Este prima partida in care echipa arata in sfarsit echilibrata si Allegri castiga prin golurile lui Ibrahimovic si Robinho.
  • AC Milan – Real Madrid 2-2 – Milan vine dupa o infrangere nemeritata cu Juventus acasa, partida in care rossonerii au dominat dar multele ocazii irosite s-au razbunat. Un rezultat pozitiv cu Real Madrid in liga era esential. Am vazut un meci spectaculos, cu un Real Madrid dezalantuit pana la pauza. Dupa primele 45 de minute, AC Milan echilibreaza meciul si Allegri are inspiratia sa il introduca pe SuperPippo Inzaghi care depaseste recordul lui Muller si devine cel mai bun marcator all-time in cupele europene cu 70 de goluri. Rossonerii sunt penalizati de golul primit in ultimele minute dar la cum a decurs partida si mai ales prima repriza o victorie era oarecum nemeritata.

13 thoughts on “Milan campioana! Meciuri decisive – partea I”

1. Milan inter 3-0 Inter milan 0-1
    Milan Brescia 3-0 Brescia milan 0-1
    Inter brescia 1-1 brescia inter 1-1

astea au fost decisive.

2. Cand am revazut rezumatul meciului dintre Milan si Real de pe San Siro s-a ridicat parul pe mine la golul 1 al lui Pippo … un atacant unic ca stil de joc.

3. Un titlu cistigat cu dificultate, dar anume aceste rasturnari de situatie indulcesc gustul victoriei la cistigarea titlului!

4. au fost meciuri foarte interesante sezonul acesta, in deosebi AC Milan 4-4 Udinese, super meci, chiar si cu egalul respectiv

5. doamne cu cata usurinta baga Inzaghi mingea in poarta….sper sa-l vedem in ultimele de meciuri de campionat