Milan – Arsenal 4-0. Milan distruge Arsenal pe San Siro

AC Milan obtine o victorie impresionanta impotriva englezilor de la Arsenal si face un pas mare catre calificare. Partida este practic o demostratie de forta a rossonerilor impotriva echipei lui Wenger. Allegri incepe cu Boateng si alegerea se dovedeste extrem de inspirata, ghanezul deschizand scorul in minutul 15 cu o executie superba, preluare si sut sub bara din 15 metri dupa o pasa buna a lui Nocerino.

Apararea lui Arsenal este jenanta pe alocuri si nu face fata rossonerilor. Echipa lui Wenger mai incaseaza un gol in minutul 40 cand Robinho inscrie dupa o incursiune buna in flanc a lui Ibrahimovic. Dupa pauza, Robinho mai inscrie o dota in minutul 50 cu un sut plasat dupa o pasa a aceluiasi Ibrahimovic. Suedezul isi adauga si el numele pe lista marcatorilor dupa ce reuseste sa inscrie din penalty in minutul 77.

Allegri joaca perfect partida, isi aseaza excelent jucatorii in teren si profita din plin de fragilitatea si naivitatea oaspetilor. Apararea este condusa magistral de Silva care il anihileaza complet pe van Persie, absent 90 de minute. Nici intrarea lui Henry nu da emotii cuplului de centrali rossonerii, Arsenal nefiind periculoasa decat intr-o singura ocazie dar Abbiati este la post.

Van Bommel da siguranta si ritm echipei in timp ce Boateng isi dovedeste inca o odata importanta in angrenajul echipei. Golul inscris de ghanez este un exemplu de rapiditate, putere si acuratete. Preluare si sut sub bara in mai putin de 3 secunde. Golul superb inscris cu Barcelona nu a fost o intamplare.

Robinho face in sfarsit un meci pe masura talentului sau in timp ce Ibrahimovic, desi usor neatent pe alocuri, face in sfarsit un meci mare in Champions League. Calificarea in faza urmatoare este in proportie de 90 % asigurata. Un mare Milan razbuna cu varf si indesat infrangerea din 2008.

[FD_ratings id_match=103 hometeam=”yes” awayteam=”no”]

36 thoughts on “Milan – Arsenal 4-0. Milan distruge Arsenal pe San Siro”

1. Jucam cu Chelsea si le dam si la aia vreo cateva si si-au gasit nasul englezii :)))

2. Eu sper sa nu apucam sa jucam cu Chealsea! Chiar o sa tin cu NAPOLI! Sa recastige Italia puncte!!!

3. in sfarsit suntem si noi fericiti ! champions leagu ne-a cam facut fericiti in sezonu asta… meciuri foarte bune cu barca , a destramat pe arsenal, se anunta ceva frumos. cred ca prindem cu putin noroc o finala anu asta ! boateng welcome back ! si se pare ca robinho defapt stie sa suteze la poarta :))

4. Am uitat ca Chelsea joaca cu Napoli. @mitza : Si eu zic la fel. sa vina FINALA! ๐Ÿ™‚

5. mai e mult pana la finala, dar avem o sansa la semifinale, daca nu picam cu barca/real/bayern

6. juve a facut egal cu parma ๐Ÿ˜€ totu merge bine. ce bine imi pare ca si-a revenit si antonini asta ca prea e simpatic :)) mi s-a parut cel putin egal cu abate in meciu asta

si cred ca asta a fost momentul decisiv al meciului
    si faza de la golul 3 cand fundasul aluneca si il lasa pe robiniho singur cu portarul

8. baieti tocmai l-am ascultat pe Berlusconi care a dat un interviu la un radio francez care a transmis meciul si a zis in mare ca familia lui cheltuie prea multi bani cu clubul(93mil de euro sezonul trecut) si sa nu se astepte lumea ca Milan sa mai faca transferuri de zeci de milione si ca spera ca fair-plaiul financiar sa calmeze piata

9. @ionut
    daca Abiati a fost omul meciului ce spui de Van Bomel? azi nu ne-a intrat totul , daca era asa se termina 7-8 zero

10. imi vine greu sa cred ca plateste atat
    din bilete castiga zeci de milioane
    de la sponsori zeci de milioane
    din televiziune alte zeci de milioane
    sa fim seriosi milan e un brand prea mare
    sunt sigur ca 150 milioane numai din astea

11. @makena: Adevar graiesti, Pato trebuia sa bage macar un gol din cele 2 ocazii pe care le-a avut. Van Bommel probabil omul meciului, aproape si Boateng si Ibra, nu stiu ce sa zic. Si Robinho a avut un rol foarte important, neluand in considerare golurile, a reusit sa anihileze mijlocul lui Arsenal, impreuna cu Nocerino si MVB.
    De remarcat si pasa lui Nocerino pentru Boateng.

12. @ionut: Citisem undeva ca Milan e pe locul 5 cu aproximativ 300 de milioane de euro castiguri anul trecut.
    Berlusconi este dator sa faca cel putin un transfer mare la vara.

13. da da la scorul de 3-0 daca intra sutul lui van persie se putea schimba total fata meciului
    sa fim seriosi golul doi e undeva la limita ofsaidului la zlatan
    reluarile nu au fost clare
    golul 3 iar cu noroc , fundasul aluneca si il lasa singur
    e un rezultat foarte bun ,am avut si noroc
    sa nu exageram ca trebuia sa dam 7-8

14. Puneti-l si pe Ambrosini ca sa-i dai un 4 cu felicitari. Pe Emirates plecam de la 5-0 avand in vedere ca Ambrosini e suspendat.

In rest numai de bine. Sper sa-i tina pofta asta de joc!

15. cu siguranta va veni cineva
    dar sper sa nu fie platit cu bani de pe pato
    pato sper sa ramana

16. @ZZZ
    pana la urma tu mi-ai dat cea mai buna veste in seara asta, suspendarea lui Ambrosini. oricum revine Aquilani pana atunci

17. eu cred ca mai bine lua galben in meciul retur
    parerea mea
    asa ar putea sa il vedem in sferturi ๐Ÿ™‚

18. @ makena , dar nu a zis si cati bani face de pe urma milanului intr-un an ???sa nu mi zici ca ,cheltuie mai mult decat face :))

19. In sfarsit un meci demn de numele echipei…..ce-i drept e ca nici Arsenal nu a jucat cum ne asteptam….dar totusi…..ma bucura faptul ca in meciuri de genul asta imi amintesc de ce am devenit fan AC MILAN!

20. Nu am mai vazut demult asa un Milan,totul a iesit,chiar si Robinho a marcat. Sper sa intre si pato in forma,robinho sa devina un marcator constant si sa speram noi la un parcurs cat mai bun im ucl si un scudetto.

Of topic: exista vreo comunitate de milanisti in Timisoara,care merg la bere/meciuri etc?(sper k nu ma repet,am mai scris un post da nu cred k s-a postat)

Forza Milan!

21. @FZM,eu sunt din Timisoara si am mai vorbit si zilele trecute despre acest lucru,asta seara am fost la pub 33 cu cativa din aceasta comunitate,poti veni si tu in retur

22. este baaaa !!! 4-0 :x:x:x asta da meci , se pare ca in UCL jucam mai bine decat cupa si campionat :> acuma clar ne calificam mai departe ๐Ÿ˜€

23. E clar ca tre sa ne obisnuim cu echipa asta fara alte transferuri , macar sa-l vanda pe pato si sa cumpere 2 mijlocasi buni …
    Abia ast meciu cu napoli-chelsea o sa fiu fan napoletan paana in maduva oaselor :)) SA REVINA ITALIA INAPOI CU 4 ECHIPE IN CH LEAGUE ! ar fi pacat sa avem tot 3 mai ales ca am fost mult peste englezi anu asta si napoli a scos-o pe city si noi i-am distrus pe arsenal…

24. Cand ma uit pe prost.ro si vad la unii ca Arsenal ne da 5 in retur …Cata minte trebuie sa ai ?

25. @alex_ultras: pai ne auzim inainte de meciu din retur,as veni si eu sa beau o bere cu niste milanisti