Lecce – AC Milan 3-4. Boateng salveaza Milanul

Lecce – Milan 3-0/3-4. Meci absolut nebun la Lecce. Milanul din prima repriza, cel cu Ambrosini si Robinho in teren este o echipa ce nu joaca absolut nimic si care comite tone de greseli individuale, Ambrosini, Yepes, Antonini, Abbiati, Robinho si Van Bommel fiind de nerecunoscut. Lecce are meritul de a juca agresiv, cu un pressing axfisiant pe Robinho si Cassano si cu cei doi socsi din joc, mijlocul Milanului nu reuseste sa aduca mingea in preajma careului advers. Echipa gazda inscrie 3 goluri, toate incasate din cauza unor greseli individuale grave si tabela arata un neverosimil Lecce 3, Milan 0.

Ei bine, Milan intra pe teren de abia din repriza a doua, cand Allegri este inspirat si ii introduce pe teren pe Boateng si Aquilani. Ghanezul este decisiv si reuseste sa anuleze avantajul gazdelor in doar 18 minute. Prince inscrie 3 goluri superbe din toate pozitile si devine probabil cosmarul lui Bennasi. Milan continua asaltul si golul 4 vine inevitabil in minutul 83 cand Yepes reia in parta cu o lovitura de cap precisa dupa o centrare buna a lui Casssano.

Milan este de nerecunoscut in prima repriza, Ambrosini facand poate cele mai slabe 45 de minute din cariera. Sunt mari semne de intrebare in ceea ce priveste prestatia a mai mult de jumatate de echipa in prima repriza si Allegri va trebui sa descifreze cauzele unui joc execrabil din partea unor jucatori precum Abbiati, Ambrosini, Robinho, Antonini, Yepes, van Bommel si Robinho.

Dupa pauza, odata cu introducerea lui Boateng si Aquillani, Milan arata o cu totul alta fata. Kevin Prince Boateng este fara indoiala omul meciului, ghanezul oferind o prestatie la superlativ cu 3 goluri foarte frumoase. De remarcat si cresterea constanta de forma a lui Nocerino care este printre putinii jucatori ce merita laudati pentru toate cele 90 de minute in teren.

[FD_ratings id_match=78 hometeam=”no” awayteam=”yes”]

26 thoughts on “Lecce – AC Milan 3-4. Boateng salveaza Milanul”

1. “Una giornata fantastica per me, incredibile vincere una partita così. Sono molto contento per la vittoria e per la mia tripletta. Adesso mi porto a casa il pallone e gli trovo un bel posto. Dedico questi tre gol a mio figlio. Cos’avevo? Avevo un problema al ginocchio, così Allegri ha voluto darmi un po’ di riposo, poi ha visto che le cose non andavano bene e mi ha messo dentro. Le critiche? Non mi interessano, io guardo avanti, il passato e il passato” – Boateng. Ghanezul avea o problema la genuchi si Allegri a decis sa nu riste cu el din primul minut.

2. @walter. Am impresia ca esti fan demisii. Daca la o victorie obtinuta printr-o schimbare inspirata dupa ce esti condus la pauza cu 3-0 tu strigi demisia… Prietene, esti incurabil.

3. @pyro ce e asa inspirat? schimbarile trebuiau facute dupa golul 2 al lor si nu Robinho trebuia cel inlocuit, a jucat mai bine decat Ibra si Cassano. daca era antrenor Alegri-l schimba si pe Van Bomel, era in plus azi, dar s-a vazut inca o data cat de mediocru este

4. Aquilani tine mai bine mijlocul decat Van Bomel si Ambrosini reuniti, ok Boateng a fost cu grinta si golurile dar Aquilani a facut in meci enorm la mijloc

5. “Galliani si-a facut bani pt transferurile din iarna, oricum.. Forzza Milan!!! :D…” d1mk 🙂 🙂 🙂

6. @makena. Daca nu te poti numi inspirat nici atunci cand bagi in teren un jucator care da 3 goluri atunci termenul nu exista.

7. @PYRO Daca maine mi-ai spune mie,continua sa te mai antrenezi,(walter)poti ajunge la performatele lui USAIN BOLD,as spune ca esti “nebun recuperabil” Daca si ASTAZI imi spuI ca Allegri este antrenor mare si inspirat,te rog spune-mi unde stai,vin sa te iau sa te duc la SAPOCA,esti irecuperabil! SCZ Pyro nu am spus cu rautate :)))

8. la cum a jucat echipa nu cred ca era vorba de inspiratie, asta am vrut sa remarc, deja in prima repriza ma minunam ca Alegri inca nu a facut schimbari. citeste sa te convingi. nu aveai nevoie de inspiratie pt schimbari cand in teren era Ambrosini sau Van Bomel. daca si dupa meciul asta’l ridicam in slavi pe Alegri, e bai

9. totusi nu inteleg cum poate fi votat un jucator care a jucat 3 minute (El Shaarawy)

10. Allegri a gresit rau echipa astazi. A facut-o la fel si cu Juventus si cu Udinese(puteti sa-mi ziceti de accidentati cat vreti). El nu joaca foarte des cu un mijlocas de creatie, un trequartista si doua varfuri clasice(doar in meciul cu palermo a facut-o in acest sezon) iar MILAN e un club urias nu poate sa evolueza ca in prima repriza cu Lecce. Nu neg, sunt impulsiv si a inceput sa ma enerveze la culme antrenorul asta, dar astazi mutarile sale s-au dovedit inspirate. Am strambat din nas cand l-a scos pe Robino, dar cumva i-a iesit. Asta e. Fortza Milan si mai usor cu meciuri din astea ca incep sa stau rau cu` “tic-tacu`”.

11. daca milan castiga prin talentul unor jucatori, darzelona datorita cui castiga ????
    o fi pep zeu zeilor??? si eu daca ii antrenez la ora actuala tot va castiga darzelona cu 3,4,5,6-0

12. Massimiliano Allegri, ha parlato in conferenza stampa alla vigilia dell’insidiosa trasferta di Lecce, dove i rossoneri non vincono da 10 anni: “Ci sono ancora dei dubbi legati a Boateng e Aquilani, vediamo domani chi scenderà in campo”

13. pyro de data asta nu ai dreptate

care e marea mutare decisiva a lui allegri?? A inceput cu 3 mijlocasi defensivi, si la pauza a bagat 2 mijlocasi ofensivi, boateng si aquilani

un copil de 6 ani care joaca fifa ar fi facut schimbarea asta…nu e meritul lui allegri cu nimic…

14. noi castigam numai prin sclipiri cum a fost cea a lui boateng….o echipa nu are voie sa primeasca 3 goluri in 37 minute de la lecce…nu suntem constanti…luam 3 goluri in prima, dam 4 in a doua….asa nu facem nimic

15. “Agentia Ansa dezvaluie ca vice-capitanul celor de la AS Roma, Daniele de Rossi, a purtat o discutie cu portarul Marco Paoloni, unul dintre capii retelei de pariuri ilegale.
    Sursa citata sustine ca cei doi au vorbit despre meciul pe care Roma l-a pierdut la Genoa, scor 4-3, dupa ce gruparea din capitala Italiei a condus cu 3-0 in minutul 52!”

Asta se intampla in campionatul trecut…dupa meciul asta Ranieri a fost dat afara(sau si-a dat demisia oare de ce?)
    Macar la noi nu au facut asa pe fata…nu au mai stat pana in min 52 au stat pana in min 49.Daca golul de 3-1 venea in min 52 era identic.