Lecce – AC Milan 1-1. AC Milan mai pierde 2 puncte

Ambele echipe incep foarte prudent partida, gazdele fiind obligate de locul 18 sa nu mai piarda puncte in timp ce AC Milan joaca pentru a-si mentine avantajul asupra rivalelor la campionat. Primele 30 de minute din Lecce – Milan ne propun un fotbal urat, ambele echipe practicand un fotbal prudent, foarte tacticizat. Lecce se apara cu 10 oameni in spatele balonului si se roaga sa aiba noroc de un contraatac decsivi in timp ce Milan nu risca mai nimic in atac.

Primul sut pe poarta este consemnat in minutul 18, Flamini trimitand un balon pe langa poarta. Meciul pare ca se inteteste si Pato urmeaza exemplul francezului si suteaza de la 20 de metri. Din pacate, peste poarta. Meciul se stinge din nou pana in minutul 30.

Ultimele 15 minute ale primei reprize ne ofera un meci un pic mai ritmat, meritul fiind al rossonerilor care apasa un pic acceleratia. Dupa o ocazie destul de buna a lui Pato care trimite balonul pe langa poarta dupa o centrare buna de la Seedorf, AC Milan are prima si singura mare ocazie de gol din prima repriza. Ibrahimovic reuseste sa avanseze cu mingea la picior pana la marginea careului mic dar sutul suedezului este blocat in ultimul moment. Thiago Silva consemneaza sfarsitul primei reprize cu un sut peste poarta de la mare distanta.

Repriza a doua incepe cu gol. Si ce gol. Ibrahimovic opreste o minge inalta in jumatatea adversa intre 2 aparatori, arunca o privire scurta catre portarul gazdelor, il vede iesit si decide sa suteze de pe loc. Parabola este perfecta si mingea scutura plasa lui Rosati dupa un zbor de 30 de metri. 1-0.

Milanul este in dificultate, Lecce preseaza si rossonerii risca sa fie egalati. Gazdele ies la joc si trec pe langa egalare in minutul 60 dar Amelia are o interventie de zile mari la sutul din apropiere a lui Giacomazzi. AC Milan incearca sa loveasca pe contraatac dar Pato si Ibrahimovic inca nu se cunosc si irosesc cateva situatii destul de bune.

Antrenorii incep sa amestece cartile. Pentru gazde intra Corvia in locul lui Jeda si Piatti in locul lui Vives. Allegri decide sa il schimbe pe Pato cu Cassano. Lecce simte ca poate egala si trece din nou pe langa gol atunci cand sutul lui Di Michele este deviat de Nesta in bara.

Minutul 82, corner pentru Lecce. Oliviera este liber in mijlocul careului mare, suteaza si il invinge pe Amelia. 1-1 si rossonerii se arunca disperati in atac. Seedorf si Ibrahimovic au golul in bocanc dar ambii suteaza in aparatorii adversi si in loc de gol obtin cornere. Faze la care AC Milan nu se descurca deloc, mai toate fazele fixe fiind respinse fara mari probleme de apararea adversa.

AC Milan pierde 2 puncte cu locul 18 intr-un meci urat, cu un fotbal execrabil in prima repriza. Dupa golul de exceptie inscris de Ibrahimovic, rossonerii sunt egalati din faza fixa. Rezultatul este unul just, Lecce facand un meci defensiv excelent si punand in dificultate apararea rossonera la 1-0. Jocul echipei acuza lipsa lui Robinho, Pato nefiind inca recuperat.

[FD_ratings awayteam=”yes” hometeam=”no” id_match=42]

37 thoughts on “Lecce – AC Milan 1-1. AC Milan mai pierde 2 puncte”

1. mai voi ce ati cazut de pe copacuri cu toti ?! dati niste note de parca nici n-ati privit meciul, le tulfiti asa numai ca sa fie ?! ABATE nota 6-7 ?! atunci vai de capul vostru prost !! ABATE afost perfect azi !!! nici o greseala !! a jucat ideal !!! BRAVO IGNAZIO !!!

1. a facut un meci bun dar nu a dat gol, pasa de gol sau asa ceva…omul meciului mi s-a parut ibra

1. doar de aceea ca batut gol ? breeee daca te conduci dupa conceptia asta ap halal cu tine ! uitete de la inceput tot meciul si atrage atentia la toate actiunile lui ABATE !!! a fost cel mai bravo !!! cel mai activ !!! atit in defensiva cit si ofensiva !!! mai pe scurt nu am cu cine vorbi.

1. deja esti culmea, cine esti tu sa ne judeci notele noastre?? Ibra a dat gol dintr-o sclipire, este 100% golul lui

daca stau sa ma uit si la celelalte note ale tale de la celelalte meciuri o sa vad ca esti unul dintre utilizatorii cu care dau cele mai mari note

1. daca tare te doare intr-un loc de notele pe care le pun, pot sa argumentez fiecare in parte, dar n-am cu cine pierde timpul.

2. Daca noi am dat note doar de dragul de a da, tu la ce te-ai uitat de i-ai dat 2 lui Seedorf ?? πŸ™‚
      Chiar 2 merita sau ai gresit ??

1. deja din principu il notez astfel, poate ca ar fi meritat un 5-6 din partea mea, dar ma satura prezenta lui pe teren !! nu-l mai suport !

1. pai sicine-l mai suporta?? πŸ™‚
          asta e.Poate e bine ca am pierdut.Ar fi bine sa se trezeasca acum, sa nu creada ca suntem deja campioni.

2. viktor tu ai notat cu 2 pe seedorf si cu 7 pe pato
    ca sa iti zic
    esti tare
    trebuia sa dai 10 lui pato ca a facut un meci fenomenal ….

1. ce vreai daca e jucatorul meu preferat πŸ˜€ oricum s-a mai activizat in a 2-a repriza, si apropo, in mare parte jocul lui Pato depinde de Seedorf daca sa ne bazam pe tactica asta ! Seedorf nu a facut nimic, rezulta ca nici Pato, Ibra e Ibra el din nimic marcheaza

3. tin minte meciul tur cand am facut un meci senzational cu zlatan in tribuna si cu milan jucand un fotbal spectaculos
    alegri asta e prost tare iar a facut schimbare in 90
    vroia sa tina de rezultat cred
    vreaus a vad ce kkt mananca la conferinta de presa
    o sa ne faca lenon cu bale defoe sau van der vart
    o sa ne umileasca mai tare de cat manchaster acum 2 ani cand am luat bataie tur retur

1. pai si pe cine sa bage???
      nici macar rezerve nu am avut πŸ™
      speram ca vor reveni pirlo boateng si abbiati etapa viitoare plus Criscito πŸ™‚

1. trebuia sa intre el; de ce am mai schimbat? parca era si merkel pe banca dar na cu YEPES era cel mai indicat sa fortam golul:) . Oricum e varza

1. cine sa intre, Allegri ?
          pai era ultima faza a meciului-FAZA FIXA- si a bagat un om mai inalt(poate dadea cu capu gol).
          Merkel? Ce crezi ca se schimba daca intra pustiul ala? Poate Strasser era o solutie si nu prea.
          Eu nu cred ca avea ce sa faca. Roma,Tepes,Oddo,Antonini,Merkel,Strasser si Cassano au fost rezerve.
          Nu cerd ca ii o tragedie eglalul asta care nu valoreaza nimic,zic eu.
          Poate ne asteptam noi la spectacol meci de meci de aceea ne tot enervam pe unul sau pe altul.
          Daca o echipa vrea sa castige titlul , niciunde nu scrie ca trebuie sa castige toate mneciurile sau sa faca spectacol.
          Eu unul as vrea sa jucam cum am jucat la Cagliari dar sa luam 3 puncte meci de meci.Si eu vreau spectacol dar nu ne-am “gasit” echipa potrivita πŸ™‚
          Oricum luam scudetto.

2. La bagat pe Yepes la ultima faza fixa a meciului contand pe aportul sau in aer. Nu mai era altceva de facut. Daca Mourinho ar fi facut schimbarea asta ziceati ca e genial, ca lupta pana la capat si ca are mentalitate de invingator, dar cand e vorba de Allegri nu conteniti sa il atacati.

4. Viktor.
    Ti se pare ca am castigat ceva cu punctul asta?
    Pentru mine e egal cu ZERO.

1. n-am cistigat, dar nici n-am pierdut, sa fi fost pierdere, nici nu mai comentam ceva.

5. ma rog, sa nu ne mai pierdem vremea cu ce note a dat Viktor…e ciudat ca el ne intreaba pe noi de ce am dat notele pe care le-am dat….pai parca aveai dreptul la o opinie, sa dai ce nota vrei tu..

nu cont, ideea e ca mergem prost de tot si ca ne cam prind aia din urma

6. Notele se pot argumenta in dreptul fiecarui jucator in momentul acordarii notei. Eu o sa votez maine, am nevoie de timp pentru a evalua corect egalul cu locul 18 in Serie A. Este unul din cele mai slabe meciuri ale Milanului anul asta.

7. nici nu vreau sa imi mai pun sperante la titlu ca probabil atunci va fi durerea si mai mare

8. Viktor
    in drum spre vestiare,Gattuso a vrut sa-l “bata” pe Pato ca nu a jucat nimic in prima repriza.Noroc cu Seedorf ca ia despartit.
    Cum ai vrut sa joace Pato bine dupa ce la facut Gattuso praf ???

1. nustiu, n-am observat incidentul asta, oricum eu nu-l critic pe el, deoarece in 1 rind e jucatorul meu preferat πŸ™‚

1. nu cred ca asta-i motivul pentru care a jucat slab.
        pur si simplu a prins si el o zi proasta(ca ceilalti)
        Cu exceptia lui Abate.

2. Si eu l-as fi batut pe PATO…..NU ALEARGA sta pe teren zici ca e mare vedeta, sa se trezeasca nu cara MILANU in spate……mai bine pleca el decat Ronaldinho, nici Ronaldinho nu face faza de aparare dar PLM dadea o gramada de assisturi. Milanu’ lu Ronaldinho a batut LECCE cu 4-0.

Mai lasati-ma cu Pato….nu e slab dar nu e VEDETA!
      E tanar de ce nu alearga si in aparare, il dor shalele??
      Pe ibra il inteleg, dar pe asta nu, are 21 de ani si nu alearga in aparare, tre sa vina Gatusso sa alerge de 2 ori cat el intr-un meci!

9. victor vad k u ii dai lu ibra pentru gol nota 8.5 da in rest “nu prea”:))))….lui abate nota 9,9 pai ia uitete la un meci de campionat de ch league de ce vrei u iar apoi uite-te si tu intr-o gazeta ceva sa vezi cum sunt notati fotbalistii…daca tu vezi la un fotbalist care da 3 goluri intr-un meci mai mult de 8.5 eu nu te mai contrazic niciodata…lui seedorf de ce ii dai 2 atat de mare a fost diferenta intreabate si el…intradevar nu vreau sa contest jocul f bun facut de abate si nici nu sunt un fan a lui seedorf din contra si eu sunt de acord ca nu mai e de milan si ar trebuii sa plece dar in acest meci nu a jucat chiar atat de rau tu daca un jucator ca ibra t silva pato care sunt printre cei mai buni le dai o nota f mare si daca gresesc ca doar na…se mai intampla ….incearca sa judeci altfel cand dai notele alea si te rog frumos sa nu te superi pe mine pentru aceasta remarca

10. sa joace toti de 4 si sa bata cu 1-0 cu autogol… din pacate pierdem multe puncte cu echipe cu care n-ar trebui. deja interul sunt f aproape. nu vorbesc de celelalte din fata pt ca nu cred ca pot face fata. daca nu aducem urgent fundasi de banda (macar pe stanga) si un central in locul lui Nesta (tot respectul dar cred ca ajunge) plus un mijlocas de creatie suntem morti. se duce dracu si titlu si liga si tot.

11. Sa le fie rusine pentru meciurile astea SLABE! RUSINE!!! Dezastru echipa. De vreo 3 meciuri nu ne mai gasim ritmul… ce naibi, s-a termiant campionatul si nu stiu eu? Astea sunt amicale???
    Din cei 11 jucatori, cel putin 6 trebuie schimbati!!! Bonera nu are ce cauta la Milan!
    Nesta… prea batran, il respectam dar arata ca nu mai poate. Are un meci foarte bun, pe urma accidentat, iar cand revine face un meci slab.
    Gatusso ar fi bine sa isi gaseasca alta ocupatie. Nu face decat sa strice atmosfera pe teren. Trebuie sa aratam placerea de a juca fotbal, nu razboi.
    Ambrosini Lasa-ne!
    Seedorf, eternul, nemuritorul… Seedorf iti multumim pentru toate trofeele, iti multumim pentru toti anii, dar e momentul sa te retragi. Asteptam retragerea lui Seedorf care sper sa fie la finalul acestui sezon.
    Flamini de unde mai vine? Nu e om de AC Milan.
    Pato -Cand are de gand baiatul asta sa isi revina? Deja m-am saturat de perioadele lui… Zici ca e o femeie care are ciclu… asa a aratat aseara.

12. Degeaba… fara jucatori pe benzi nu merge, pur si simplu … eu personal nu l-as mai baga pe seedorf in primul 11 si l-as titulariza pe Cassano in locul sau … nu inteleg de ce abia prin minutul 70 sau ma tarziu a fost introdus Cassano..adica cei de al Lecce deja din minutele 50 – 60 schimbau jucatorii si Allegri nimic … trebuie sa se intoarca cei accidentati, sa facem 2 – 3 transferuri si in maxim 1 luna sa punem nu bine ci foarte bine lucrurile la punct.. uitat-va cum paseaza si cum curge jocul altora ( nu mai dau nume ca m-am saturat )