Filippo Inzaghi

Filippo Inzaghi, o viata petrecuta in careu. Cotidianul sportiv Gazzetta dello Sport a publicat astazi un interviu exclusiv cu Filippo Inzaghi.

Primul si al 300-lea gol

M-am incalzit toata repriza a doua si am intrat in minutul 73. Dupa 10 minute am inscris golul victoriei. Eram imprumutat de la echipa de tineret a Piacentei, care castigase campionatul C2 si era destul de dificil sa prinzi loc de titular. Dupa partida cu Siena mi-am chemat toti prietenii si toata familia la urmatorul joc pentru ca eram sigur ca o sa fiu titular. Am fost rezerva tot meciul. Tot impotriva Sienei am marcat si golul cu numarul 300 din cariera.

Istanbul

Anul cel mai dur din cariera mea. Multe accidentari, mai ales cea de la glezna m-a tinut foarte mult timp afara din joc. A fost teribil de greu sa stau in tribuna la Istanbul. Imediat dupa accidentare am fugit de la Milano. Nu puteam sa stau si sa nu pot sa ma antrenez. De asta m-am si dus la Anvers sa ma operez. Pana la urma si accidentarile sunt utile. De abia cand nu poti juca incepti sa intelegi cat de importante sunt unele lucruri.

Atena

Finala de la Atena a fost noaptea vietii mele. Un atacant poate sa dea foarte multe goluri dar pana nu inscrie in partidele importante nu poate intelege ce am simtit eu atunci. Atena, Yokoholma si Montecarlo au fost nopti de neuitat.

Ancelotti si Paloschi

Ancelotti a fost cel mai important antrenor din viata mea. Cu el am trait 10 ani de neuitat. Acum as vrea sa castig cu Allegri. Paloschi este jucatorul care imi seamana cel mai mult, intelege fotbalul la fel cum il inteleg si eu. Joaca intotdeauna la intensitate maxima. Doar asa se poti ajunge departe.

10 thoughts on “Filippo Inzaghi”

1. inzaghi e unic si nu cred ca va mai fi unul ca el ….desi nu are o tehnica buna un sut puternic sau un fizic impunator …dar plasamentul lui in fata porti e magie curata ..pentru mine cel mai mare atacant….si sa nu uitam ca el nu a batut si penaltiuri la milan sau la juve ,ca trecea de mult de 400 de goluri….

1. Este un atacant exceptional. In fata porti este absolut incredibil. Si cine spune ca Inzaghi nu are tehnica sa se uite la golul inscris impotriva Barcelonei la Trofeul Gamper. Lob din voleu peste portar din coltul careului mare cu piciorul stang, piciorul sau mai slab. Pana si Ronaldinho ar fi fost mandru de executie.

2. si cred ca la depasit pe muller ala …acum cativa ani am jucat cu deportivo, si in meciul tur iam calcat in piceoare ,am castigat 4-1 si am avut trei sanse singur cu portarul la care sa ridicat ofsaid ,desi la nici una din faze nu a fost si a mai fost un gol al lui inzaghi anulat pe motiv de ofsaid care nici el lu a fost…..inzaghi

3. inzaghi dupa parerea mea este unul din cei mai buni atacanti ai lumii…

4. un atacant= tipic inzaghi…marcheaza cu orice parte a corupulu:P are un simt al golului fantastic si marcheaza din toate pozitiile cand te astepti mai putin…un atacant formidabil

5. ar trebui pastrat macar in conducerea clubului dupa anul asta cand am inteles ca s-ar putea retrage