Cagliari – AC Milan 2-3. Notele jucatorilor

AC Milan a obtinut 3 puncte foarte importante in cursa pentru Scudetto pe terenul celor de la Cagliari. Pentru rossoneri au inscris Borriello de doua ori si Huntelaar in timp ce pentru gazde Ragatzu si Matri si-au trecut numele pe lista marcatorilor. De remarcat ca toate golurile s-au dat in prima repriza. In a doua repriza Dida a jucat exceptional salvand de mai multe ori rezultatul.

• Dida 8.0 – Brazilianul are o repriza secunda fantastica si apara absolut tot ce vine spre el. Evolutia sa aduce 3 puncte care pot cantari greu pentru rossoneri. Omul meciului.
  • Abate  6.5 – I-a facut fata lui Lazzari si a contribuit decisiv la golul victoriei.
  • Thiago Silva 6.0 – Ca de obicei, resimte absenta lui Nesta in centrul apararii. Nu poate face totul de unul singur.
  • Favalli 4.5 – Il scapa pe tanarul Ragatzu la golul de 1-1 si este nesigur pe el toata partida.
  • Antonini 5.5 – Are o interventie foarte buna in repriza a doua. In atac, ca si in meciul cu Manchester, rateaza o faza construita superb de coechipieri. Noroc ca de data asta am castigat.
  • Pirlo 6.0 – Are o mica vina la golul de 2-2 al gazdelor cand pierde mingea la mijlocul terenului si nu reuseste sa isi faca jocul decat in foarte putine ocazii.
  • Ambrosini 5.5 – Mult prea nervos pe teren. Parca era Flamini inainte de obisnuitul galben din repriza a doua. A avut noroc ca nu a lasat echipa in 10.
  • Seedorf 6.5 – Pasa pentru Borriello la primul gol este dovada imensului talent al olandezului.
  • Huntelaar 7.0 – Olandezul prinde un sut de senzatie de la 25 de metri si duce scorul la 2-1.
  • Borrilello 7.0 – In sfarsit, vine si golul din actiune. Un meci bun facut de atacantul italian. Pacat de ratari, cum este cea din pasa lui Ronaldinho.
  • Ronaldinho 6.5 – Blocat foarte bine de apararea gazdelor. Colaboreaza bine cu Antonini si Seedorf realizand o faza superba la 1-0 dar din pacate golul nu vine.
  • Zambrotta – n/a
  • Gattuso – n/a
  • Oddo – n/a

7 thoughts on “Cagliari – AC Milan 2-3. Notele jucatorilor”

1. A gresit ca l-a scos asa repede. Macar 10 min trebuia sa il mai lase pentru ca dupa ce lo scos or venit aia cu totu peste noi. So bazat pe viteza mai mare a lui Abate dar nu mai putea fizic baiatu. O fost o greseala tactica care ne putea costa

1. Si silva5.5 merita o nota mai mica, la fel si Pirlo 5.5 , si Antonini 6.0. Credca cel mai slab meci al carierei al lui Silva ..

2. trebuie sa multumesc echipei milan pentru rezultatul asta. aveam meciu la pariuri si m-a ajutat sa ridic niste bani 😛

Dida se pare ca e in forma iar milanezii il descopera pe zi ce trece pe Huntelaar, ceea ce e minunat