Cagliari – AC Milan 0-1. Allegri este omul meciului.

AC Milan incepe meciul cu Cagliari cu un mijloc format din Ambrosini, Gattuso si Merkel, titularizat in ultima clipa de Allegri in dauna lui Strasser. In atac Pato joaca alaturi de Robinho in timp ce accidentarea lui Nesta il obliga pe antrenorul rossonero sa il titularizeze pe Bonera alaturi de Thiago Silva, Antonini pe stanga si Abate pe dreapta.

Cagliari profita de lipsa lui Ibrahimovic si faptul ca Pato, Robinho si Merkel joaca pentru prima data impreuna si se apara organizat in apropierea careului. Primele 30 de minute sunt controlate de rossonerii care desi au posesie nu reusesc sa se apropie decisiv de poarta lui Agazzi decat o singura data. Robinho este lansat singur cu portarul de Merkel si brazilianul incearca un sut plasat la coltul lung. Portarul gazdelor anticipeaza bine si reuseste de devieze mingea in corner. AC Milan mai are 2 semiocazii prin Pato dar nimic mai mult.

Incepand cu minutul 30, Cagliari incepe sa prinda curaj si are cea mai mare ocazie de gol din prima repriza in urma unui corner. Canini se inalta de langa Bonera si trimite mingea in bara. Urmeaza 15 minute in care rossonerii pierd controlul partidei si mijlocul incepe sa greseasca. Mai ales Seedorf, care greseste doua pase in propria jumatate dupa ce inainte cu 10 minute fusese certat de Gattuso pentru spatiul lasat liber in fata aparatorilor centrali. Prima repriza se incheie la scorul de 0-0.

A doua repriza incepe cu rossonerii in atac. In minutul 51 Seedorf inventeaza o pasa de 50 de metri spre Pato care ramane singur cu Agazzi. Brazilianul suteaza dar portarul advers este bine pozitionat si reuseste sa respinga. A doua mare ocazie ratata de atacantii rossonerii in situatie de 1-la-1 cu portarul.

Imediat dupa, Abbiati se gandeste sa mai ridice ritmul cardiac al suporterilor rossoneri si decide sa paseze direct catre Nene in propriul careu. Jucatorul lui Cagliari este surprins si nu se dezemeticeste destul incat sa trimita un sut decent catre poarta aproape goala si Abbiati scapa usor dupa o greseala de incepator.

Dupa ce Gattuso este inlocuit de Strasser urmeaza inca o mare ocazie pentru Milan. Pato il lanseaza pe Robinho singur cu portarul dar brazilianul greseste preluarea si Agazii retine fara probleme. Vine minutul 75 si Allegri decide sa arunce toate armele ofensive in joc. Cassano isi pune aparatorile lui Gattuso si intra in locul lui Merkel. AC Milan se arunca in atac.

Schimbarile se vor dovedi inspirate si decisive pentru mersul partidei. Vine minutul 85 si Thiago Silva avanseaza catre careul advers cu mingea la picior. Brazilianul paseaza pentru Robinho care inventeaza un calcai pentru Cassano. Italianul este altruist si paseaza catre Strasser, venit excelent pe culoar si in pozitie de varf impins. Tanarul rossonero preia si suteaza in plasa lui Agazzi. 1-0 pentru Milan. Nimic nu se mai intampla  pana la final si AC Milan pleaca de la Cagliari cu 3 puncte importante aduse de Strasser.

Rossonerii castiga un meci in care au avut cele mai multe ocazii. Varfurile Pato si Robinho nu au reusit sa inscrie si golul decisiv a venit din piciorul lui Strasser, ultimul de la care ne asteptam sa inscrie. Cassano a avut o contributie importanta dar Allegri a fost omul meciului, antrenorul italian reusind o victorie extrem de importanta in ciuda tuturor absentelor si prin schimbarile efectuate in a doua repriza.

[FD_ratings id_match=”40″ hometeam=”no” awayteam=”yes”]

14 thoughts on “Cagliari – AC Milan 0-1. Allegri este omul meciului.”

1. nu a fost un joc fantastic din partea milanului,dar recunosc allegri a facut pentru prima data schimbari la timp si inspirate.O singura “BUBA” neagra avem…seedorf!!forza milan

2. Jucatorul meciului: Strasser.. a jucat bine si a dat gol…. Varza meciului (din nou): Seedorf

3. Mi-a placut foarte mult de Abate 😀 Si de la Strasser ma asptetam ca seamana cu Seedorf:D FantAntonio assist , tot asa..si goluri:D

4. Sa’i multumin lui Seedorf pt. tot ce a facut la Milan, dar nu mai are loc acum. Incepe sa devina penibil, nenumarate pase gresite si in plus este foarte lent.

1. majoritatea paselor au fost catre fundasi in loc sa paseze cu mijlocasii sau sa dea pasa lunga la atacant.

5. meci greu si in mare parte am fost fara nicio idee tactica, seedorf nu are ce cauta acolo. cred ca daca juca de la inceput cu strasser in locul lui si cu seedorf avansat in locul lui mrtkel ne miscam mai bine. felicitari lui rodney pt primul gol si speram la mai multe. mi-a placut mult cum s-a miscat.
    zebratii au pierdut, daca si-o mai iau si inter e etapa perfecta.

6. Sincer nu imi doresc ca Inter sa piarda in seara asta. La momentul asta conduce cu 2-1 pe Napoli. Inter are 3 meciuri in minus, si 16 puncte mai putin decat Milan. Daca Inter castiga ramane cu 2 meciuri in minus si 13 puncte in spate. Daca Napoli bate se apropie prea tare de noi. E mai bine sa castige Inter-ul, sa se imbete cu apa rece (nu cred ca poate sa emita pretentii mari la titlu), iar Naploli sa sufere o cadere (sper). In urmatoarea etapa astea 2 sa faca 2 egaluri si noi sa batem, iar campionatul este decis. Hai Milan !!

7. e naspa ca a batut inter.
    daca va ajunge la 7 puncte va fi bine?
    nu mai bine raman cat mai departe ca doar ei si juve se mai bat cu milan ca Napoli nu are echipa cu care sa se bata la titlu,europa league si coppa italia. daca batea napoli astazi si pierdea sau facea egal cu juve era mai ok.
    o echipa ce a tot castigat in ultimele minute nu cred ca se bate la titlu mai ales napoli.

mi sa parut ca Napoli nu a mai vrut sa joace de la 3-1.
    astept sa treaca cel putin o luna sa vad cum se comporta interul cu leo. in meciul asta nu a avut niciun merit leo.

8. Probabil ca nici in urmatorul meci nu va avea. Parerea mea e ca mana unui antrenor se vede la fazele fixe lucrate intens la antrenamente si la ideile de joc. Interul nu a avut nici una astazi, iar fazele fixe le-au mers bine, desi ma indoiesc ca au fost lucrate cu Leo. Eu totusi zic ca nu e rau rezultatul de azi, abia mai sta si Napoli pe loc. De acum inainte doar infrangeri la amandoua le doresc sau cat mai multe egaluri.