Barcelona – Milan 2-2. Cu nimic mai prejos

Barcelona – Milan 2-2. AC Milan pleaca neinvinsa de pe Camp Nou, echipa lui Allegri obtinand un punct important in economia grupei. Pato deschide scorul inca din primul minut, catalani preiau conducerea prin Pedro si Villa in timp ce rossonerii egaleaza in ultimul minut prin Thiago Silva.

Dupa accidentarea lui Ibrahimovic, Allegri alege sa mearga in continuare pe sistemul 4-3-1-2 ignorand optiuni mai defensive precum 4-3-2-1 sau 4-5-1 si il aseaza pe Cassano alaturi de Pato si Boateng in atac. De cealalta parte, Guardiola trebuie sa construiasca o echipe fara Pique si Sanchez. Capitanul Puyol a fost recuperat dar antrenorul catalan alege sa lase pe banca. Astfel, centralii Barcelonei sunt doi mijlocasi defensivi, Busquets si Mascherano. In rest, echipa obisnuita condusa de vedetele Xavi, Iniesta si Messi.

Prima repriza incepe de la 0-1. Pato accelereaza printre cei doi fundasi centrali improvizati de Guardiola si inscrie printre picioarele lui Valdes. Superba actiune personala a brazilianului se poate repeta cateva minute mai tarziu dar numarul 7 rossonero este semnalizat eronat in offside dupa o pasa buna a lui Seedorf. Dupa golul inscris de Pato, Milan alege sa se apere foarte jos si sa mizeze pe rapiditatea lui Pato si fantezia lui Cassano. Mai mult, Milanul pierde din puterea ofensiva atunci cand Allegri este nevoit sa il inlocuiasca pe Boateng (accidentat) cu Ambrosini.

Asta permite Barcelonei sa controleze autoritar jocul si catalanii au cateva (putine pentru ce am mai vazut pe Camp Nou) ocazii bune de gol, cel mai periculos fiind de departe Messi. Argentinianul este peste tot, loveste bara din lovitura libera si cand vede ca ceilalti nu pot sparge defensiva rossonera ia jocul in propriile maini si rezolva problema. Asa se intampla in minutul 37 cand argentinianul patrunde in centru stanga si trece usor de Nesta si Abate. Aparatorul lateral italian pare ca are prim-planul dar Messi reuseste cumva sa centreze catre Pedro care impinge mingea in poarta nemarcat din 2 metri. Desi par ca acuza lovitura, rossonerii rezista pana la pauza.

A doua repriza incepe in acelasi ritm, cu Barcelona controland jocul si cu Messi cel mai periculos om. In ciuda posesiei, Barcelona nu are foarte multe ocazii de gol, apararea Milanului beneficiind de serviciile unui Nesta in zi de gratie ajutat de cel mai bun fundas din lume, Thiago Silva. Ce nu reuseste din actiune, Barcelona reuseste din fazele fixe. Catalani preiau conducerea dupa ce David Villa executa perfect o lovitura libera de la 25 de metri lateral stanga. Abbiati nu mai poate ajunge la minge si scorul este 2-1. Allegri incearca cu Emanuelson si Aquilani in locul lui Cassano si Van Bommel dar partida se pare ca merge spre o victorie a catalanilor.

Vine ultimul minut si Milan obtine un corner. Seedorf paseste greu catre coltul terenului. Olandezul nu mai are putere decat pentru centrare. Parabola trimisa de olandez catre careul catalan este perfecta pentru venirea lui Thiago Silva care il invinge pe Valdes cu o lovitura de cap perfecta si o victorie data ca sigura de toata lumea devine un egal ce va cantari greu in clasamentul grupei. De mentionat faptul ca faza golului egalizator a fost repetata cateva minute mai devreme cand Pato a lovit slab acelasi tip ce centrare, semn ca antrenamentele au dat roade.

Milan joaca defensiv pentru ca pur si simplu altfel nu se poate pe Camp Nou. Allegri a mizat pe contraatacul condus de Pato si pe o defensiva solida condusa de Nesta si Thiago Silva. Rossonerii stau foarte bine in teren pe tot parcursul meciului si profita de singurele slabiciuni ale adversarilor: aparatorii centrali improvizati si fazele fixe. Abbiati, Thiago Sliva, Nesta, Seedorf si Pato fac un meci mare.

[FD_ratings id_match=73 hometeam=”no” awayteam=”yes”]

35 thoughts on “Barcelona – Milan 2-2. Cu nimic mai prejos”

1. pyro iar ai probleme mari cu site-ul….nu apar commuri, zice ca am dat note desi nu am dat nimic 🙂

2. Frumos meciul, din fericire scorul nu reprezinta ceea ce s-a intamplat pe teren. Echipa mai buna a fost Barcelona, in schimb Milanul a fost o echipa pragmatica. Greseli putine in aparare, un mijloc destul de lucid insa echipa a jucat mult prea defensiv.

3. Atacul parca a fost inexistent … Pato avea chef de joc insa nu avea cu cine, Cassano total pe dinafara, si Boateng era mai ocupat cu faza defensiva decat ofensiva.

4. Un rezultat bun pentru inceputul campaniei de UCL si ne asteptam la meciuri mult mai mari din partea Milanului.

5. Au fost lasati prea mult timp cu mingea la picior jucatorii Barcei. Milanul daca controla balonul si facea un joc de pase asemeni celui ai Barcei ii inghesuiam si noi. Nu jucatorii Barcelonei fac marea diferenta si tactica pe care o folosesc in teren … acest joc ucigator de pase pe care veteranii Milanului ar putea sa-l practice cu usurinta.

6. … de la 2-2 cu Barcelona la meci perfect e drum lung prietene … f lung. Cum poti sa spui ca a fost meci perfect facut de milanezi cand am fost depasiti din toate punctele de vedere mai putin pe tabela

7. A facut un meci bun, si a rezistat bine Milanul in fata Barcelonei, dar nici pe departe un meci perfect

8. @capone116 Respect parerea ta. Dar nu inteleg de ce aproape perfect. Ne-au dominat clar cap-coada. Am aratat ca o echipa mica. 2-2, e un scor care ma bucura enorm dar sa fim sinceri nu-l meritam. Cu toate astea, daca Allegri invinge Barcelona pe San Siro imi retrag cuvintele. De fapr ACM daca termina pe primul loc , consider ca totl a fost o strategie. Dar sincer ma indoiesc. Cu toate astea, am fost, sunt si voi fi MANDRU ca tin cu marele AC MILAN!

9. Scuzati greselile de ortografie, am vizionat meciul si cu fani FCB. S-a lasat cu o polemica 😀

10. toti il injurati pe alegri dar in seara asta a demonstrat ca e antrenor…se pare ca a mai castigat ceva experienta fata de anul trecut si se vede ca si in ch league mobilizeaza f bine echipa si a facut exact ce a facut mourinho cu inter cand a jucat pe nou camp, echipa a fost foarte bn grupata in aparare pentru ca alt antidot nu prea este pentru a nu pleca infrant de pe camp nou.mi-e mi-a placut plus ca nu a fost decat al treilea meci oficial al nostru dupa supercupa si meciul din prima etapa in timp ce barca a avut 2 in campionat 2 in supercupa spaniei si unul in supercupa europei si zic ca si asta conteaza plus ca barcelona nu a avut ocazi prea mari de gol cum era obisnuita ci doar faze de poarta.per ansamblu tinand cont si de absentele din lot nu prea aveam nici cum sa adoptam un stil prea ofensiv si daca ne duceam peste ei ne umpleau poarta…mi-a placut cum a aratat echipa si chiar daca barcelona a avut posesie de 69% nu au dat nici o secunda senzatia ca pot desface apararea noastra bine organizata prea usor si trebuie sa recunoastem si meritul lui alegri in seara asta.in iarna cred ca sigur vom aduce si mijlocasul mult dorit si primavara ch league va arata chiar bine.o seara placuta tuturor!

11. si sa nu uitam ca golurile lor nu au venit asa cum erau obisnuiti prin faze lucrate ci printr-o greseala personala a lui ignazio si o executie personala a lui villa

12. Ma asteptam sa vad mult mai multe de la el, in schimb nu prea a avut chef de joc … imi parea chiar plictisit la un moment dat. Daca avea cu cine juca Pato, sau cine sa-i mai puna 2-3 pase bune in fata cred ca mai dadea un gol. Pato chiar avea chef de joc, dar nu avea cu cine. Pacat ca s-a accidentat Boateng, a avut un start promitator.

13. pai a fost varf de atac… nici nu ma asteptam sa joace deva de la bun inceput. cateodata mi se pare ca allegri e chior , dar in fine… cassano are calitatile unui mijlocas ofensiv si cam atat , nu varf de atac. asa l-a distrus si pe ronaldinho

14. “Trebuie sa tinem cont si de critici. Ne-a lipsit al treilea gol, vedeti bine ca am primit in minutul 92. N-am fost atenti, asta e! La golul lui Pato nu am ce sa zic.

Milan este o echipa care vrea sa joace fotbal! Nu ne-a ajutat cu nimic posesia! Felicit Milanul, si in special pe Pato si ma gandesc sa-i cumpar picioarele alea atat de puternice. Nici Usain Bolt nu l-ar fi ajuns din urma la faza golului!”, a spus Guardiola in AS.

15. respect SEEDORF,un mare jucator,la 36 de ani sa faci fata 90 de minute pe camp nou si sa dai si pasa de gol in minul 92 e ceva,o legenda vie,respect etern

16. Chiar avem fata de Liga Campionilor anul acesta …. am arat in meciul de pe Camp Nou …. in afara de greseala lui abate si tiki taka cu nimic nu a fost mai presus barca ca MILAN …. si inca nu sau integrat jucatorii adusi in vara …. MILAN CAMPIONE …. asteptam cu totii revenirea MILANULUI la gloria anilor trecuti…. FORZZA MILAN…

SIAMO SEMPRE I CAMPIONI

sa isi ia gandul varzelonisti astia de la pato,sa ramana cu ciudatii lor .auzi la ei,pana acum il vroiau pe silva acu si pe pato,da sunt chiar obraznici,nu le ajunge ca ii au pe xavi iniesta messi fabregas s.a.m.d.?
    daca milan avea lot complet ,aseara putea sa dea lovitura cu siguranta.si ca o idee despre cat de mult s-a ”varzelonit” presa si comentatorii sportivii,l-am ascultat aseara pe marius mitran in comentariul de dupa meci si el spunea milan-barca 2-2 este o surpriza,de parca noi am fi fost vreun fel de viktoria plzen.mi s-a scarbit sa tot aud numa barca in sus si in jos,sper ca cineva(milanul cred ca speram cu totii) sa le opreasca dominatia si sa nu mai aud de ”marele” stil de joc tiki-taka.
    ps:am declarat si mai inainte despre pato ca isi luase lumea in cap si ca daca va fi lasat pe banca isi va reveni la realitate si aseara se pare ca a inceput din nou sa straluceasca dupa ce a fost rezerva in campionat.sper sa o tina tot asa.

18. ambrosini e o baba care nu mai poate alerga.e asa de lent cat si copii de 6 ani il intrec.are 34 de ani,nu stiu ce cauta la milan.a fost varza in meciul cu barca.