AS Roma – AC Milan 4-2 .Dezastru

Massimiliano Allegri a incheiat seria pozitiva de 4 victorii consecutive pierzand in deplasarea de pe Olimpico din Roma.

AC Milan s-a facut de ras impotriva echipei din capitala Italiei, lasandu-se condusa cu 4-0 si reducand din diferenta pana la 4-2, scor afisat de tabela de pe Stadio Olimpico dupa 90 de minute de joc.

Prima ocazie a venit in pirmul minut de joc cand El Shaarawy a cautat poarta, insa executia sa a trecut pe langa bara. Dupa ce pe tabela se scursesera deja primele 10 minute, Amelia a salvat-o pe Milan de la gol, insa la faza imediat urmatoare Burdisso a deschis scorul cu o lovitura de cap, la un corner.

El Shaarawy a scapat singur excelent la un contra-atac, dar a judecat gresit faza. Diferenta a fost majorata de Osvaldo, a carui lovitura de cap a zguduit plasa portii lui Amelia. Umilinta a fost inasprita de Erik Lamela, care a dus scorul la 3-0 dupa numai 30 de minute de joc.

Nici dupa pauza rossoneri nu s-au dezmeticit si Lamela a reusit dubla in minutul 60. Pazzini a marcat pentru a mai spala din rusinea ‘diavolilor’ si Bojan a redus si el din diferenta dupa un gol in poarta goala. Catalanul nu s-a bucurat dupa gol din respect pentru fosta sa echipa. Scorul final 4-2, a fost unul realist, rossoneri facand greseli nepermise in defensiva. De asemenea, Roma a practicat un extraordinar joc ofensiv, care ar fi pus in dificultate majoritatea echipelor din Serie A.

De Sciglio a aratat ca un copil pe langa veteranul Francesco Totti, a carui experienta a facut ca fundasul rossonerilor sa fie depasit in majoritatea fazelor unu la unu. De asemenea, Mario Yepes nu a reprezentat un obstacol pentru Osvaldo sau Burdisso si se poate considera vinovat la golurile incasate in startul partidei.

Dupa victorie, Roma s-a distantat la 5 puncte de Milan, cu o etapa inainte de incheierea turului de campionat. In ultima etapa, rossoneri o vor intalni pe Siena, pe teren propriu.

34 thoughts on “AS Roma – AC Milan 4-2 .Dezastru”

1. Sa le fie rusine m au facut sa pierd 90 de minute aiurea .Dupa parerea mea e clar ca ne trebuie intariri in iarna mai ales daca vrem sa trecem de Barca

2. La moment asta e situatia cu Milan.In meciuri cu Pescara(ultima clasata) si Cagliari( si atunci cu greu am castigat, fundasul lor a luat rosu) mai facem ceva, dar cand jucam cu cineva mai puternic cam nu ne prea vedem.Berlusconni daca nu face intarari,in special in centrul apararii,si un mijlocas creativa n-ar strica, ca de altfel va fi trist..Unicul lucru care bucura e ca s-a intors Muntari:x
    Oricum, Forzza Milan. Felicitari cu apropierea Craciunului))

3. Sincer fratilor visam aiurea,berlusca nu pare sa se miste iar noi pe 9 ianuarie avem meci cat o finala pe terenul alora de fura.daca nu se trezesc sigur putem spune adio europa
    am visat frumos dar roma ne-a demonstrat ca suntem acolo unde eram.deja cu barca mai bine stam acasa.bine ca s-a oprit roma la 4.
    echipa a parut in vacanta si fara chef ceea ce la milan nu se accepta,na la milanul de acuma vad ca tine.
    allegri ce sa faca?bojan a gresit dar in rest daca aia dorm si nu vin jucatori.sa plece si el si tassoti si poate atunci baga berlusca bani ca altfel nu realizeaza unde suntem

4. Scorul final 4-2, a fost unul realist
    Te contrazic. Mult mai realist era 4-0,sincer. Eventual 4-1 pentru primele si ultimele 5 minute. In rest,rusine sa ne fie. Nu vom reusi nimic cu asa atitudine.

5. 3-0 la pauza reflecta exact valoarea actuala a echipei AC.Milan.
    Un fotbalist ca Yepes,Bonera,Mexes, rezerve de mana a3a au ajuns titulari la Milan prin plecarea anumitor jucatori.Cel mai tragic…..dinti de cal ,conducerea milanului au incredere in aceste personaje si asteapta si ceva performante.
    Nu trebuie sa fi antrenor,impresar,sa-ti dai seama ca acesta echipa are nevoie de 2 fundasi si minim un mijlocas de valoare….dar stupoare prin presa din italia se vb de Balotelli,Drogba….Ce garantie,ce viitor,iti ofera acesti fotbalisti tuciurii?Unul de varsa lui Basescu si celalant cu probleme grave de comportament!
    PS.In acest moment,Chiriches prinde loc de titular la MILAN pe orice post..DE LA PORTAR PANA LA ANTRENOR(Allegri este zero barat)

6. Cu Barca luam 5 in ritmul asta….nu imi e de prezent, ca eu pot sa indur, dar imi pare rau de istoria acestui club minunat….DE 5 ANI FACEM NUMAI CONTRARECORDURI…..de 5 ani facem numai recorduri negative, stricam toata istoria clubului

7. In cazul asta,sa plece de acum. Sa bati la Torino pe Juve e aproape imposibil,noi de-abia am batut-o pe Torino acolo 🙂

8. Sarbatori fericite dragi amici.
    Va doresc sanatate,fericire si tot binele din lume.
    Un an nou fericit si plin de realizari.

9. Va urez sarbatori fericite si sper ca anul ce vine sa ne aduca multe bucurii si sanatate.

10. Nu mai conteaza rezultatul cu Barca acum, decat pentru mandrie. Trebuie sa ne concentram sa luam locul 3 in Serie A. Din dubla cu Barca o sa ne iasa o gramada de bani, anul trecut din cauza acestui meci Milan a castigat a 2-a cea mai mare cantitate de bani din CL.

11. Daca anul acesta Mosul nu a venit la voi,nu inseamna ca v-a uitat sau ca nu ati fost cuminti. Inseamna pur si simplu ca nu sunteti genul care sa primeasca lucruri pe gratis.