Ajax-AC Milan. Rossonerii pierd 2 puncte.

AC Milan remizeaza cu Ajax in etapa a 2-a din Champions League dar rossonerii pleaca acasa cu regretul de a fi ratat 2 ocazii foarte mari prin Robinho in prima repriza si Boateng in ultimele minute ale meciului, ocazii care daca ar fi fost fructificate ar fi dus meciul catre un alt rezultat.

Prima mare ocazie de gol apartine rossonerilor. Robinho combina foarte bine cu Seedorf si suteaza din unghi. Portarul lui Ajax este intr-o zi mare sreuseste sa apare cu varful degetelor. Cum ocaziile se razbuna, Ajax deschide scorul dupa ce Suarez il pacaleste pe Nesta si paseaza in centru pentru El Hamadoui. Atacantul, desi inconjurat de 3 aparatori rossoneri reuseste sa se intoarca cu fata la poarta si inscrie.

Rossonerii ies la atac si Robinho rateaza ocazia etapei in Champions League. Brazilianul primeste o pasa excelenta de la Seedorf pe culoar, porneste catre minge din pozitie regulamentara si se gaseste singur cu portarul dar din pacate se pierde inexplicabil si suteaza ca un amator pe langa poarta. Dupa 5 minute vine si egalarea. Pirlo paseaza in adancime pentru Seedorf care controleaza si il serveste pe Ibrahimovic la marginea careului. Mingea este cam sus dar suedezul reuseste sa o imblanzeasca si il executa pe Stekelenburg.

Repriza a doua incepe cu inlocuirea lui Flamini cu Boateng. Meciul este unul mai echilibrat, Ajax da impresia ca este mai prezenta pe teren dar ocaziile mari le are tot echipa lui Allegri. Dupa cateva suturi aiurea de la distanta, Ibrahimovic se lupta pentru o minge in marginea careului, castiga duelul si paseaza prin fata portii catre Boateng. Ghanezul suteaza bine tinand cont de unghiul aproape imposibil dar portarul oladezilor are un reflex incredibil si scoate un gol ca si facut.

In concluzie, echipa a jucat bine si mai ales apararea nu a dat spatii mari olandezilor. Se pare ca Allegri a rezolvat problemele defensive expuse de echipele rapide pe flancuri care ne-au pus atatea probleme la inceput. Thiago Silva face un meci exceptional si are cel putin 2 interventii decisive in fata lui Suarez.

Votati evolutia jucatorilor

[FD_ratings id_match=24 hometeam=”no” awayteam=”yes]

7 thoughts on “Ajax-AC Milan. Rossonerii pierd 2 puncte.”

1. dute ma de aici, a fost mai util decat ronaldinho de 10 ori. se mai intampla sa nu iti iasa nimic in fata portii asta e da nu poti sa il faci varza. mai varza a fost flamini dc ii pana acolo sau antonini.

acuma toata lumea se asteapta sa batem pe toti da nu ii chiar asa, uitate si la real. eu zic ca suntem in crestere si parca s-a mai dezmortit putin la minte si alegri.

trebuie sa sti cand sa ataci si cand sa stai la cutie.

1. pyro nu poti sa pui si arbitrul si antrenorul sa le dam note ??

acest 1-1 ne forteaza sa batem realul altfel ajungem sa ne batem cu juve prin europa league.

2. robinho a jucat ca mine la fotbal :)) numai eu ma demarcam super si dadeam pe langa

3. la arbitru ar trebui note 🙂 la antrenor nu avem de ce … nu putem intelege fotbalul fratilor .. ca ne gandim ca de ce la bagat pe x in locul lui y … eh … poate cine face fotbal sau stie de ani buni intelege 🙂