AC Milan – Udinese 4-4. Milanul obtine 1 punct intr-un meci nebun.

Situatie de criza la AC Milan inainte de meciul cu Udinese. Rossonerii se vad nevoiti sa joace fara Abbiati, Nesta, Zambrotta, Flamini, Pirlo si Boateng. Allegri nu are de ales si aliniaza o formatie cu Amelia in poarta, Bonera si Thiago Silva in centrul apararii. Abate si Antonini joaca pe lancurile apararii in timp ce la mijloc Strasser debuteaza ca titular la AC Milan alaturi de Gattuso si Seedorf. Robinho este asezat in spatele lui Ibrahimovic si Pato.

Udinese preia controlul partidei inca de la inceputlui meciului si primele 10 minute vad un Milan confuz care nu este in stare sa tina mingea. In minutul 2 Inler este periculos printr-un sut de la 25 de metri iar 5 minute mai tarziu vine prima mare ocazie pentru oaspeti. Isla avanseaza bine in partea dreapta si centreaza catre Pasquale. Italianul suteaza dar mingea este deviata in corner.

Milan incepe sa isi revina si incepe sa iasa la atac mai ales datorita recuperarilor lui Strasser si Gattuso la mijlocul terenului. Minutul 17 ne aduce prima faza importanta pentru AC Milan. Antonini dribleaza in flancul stang si paseaza catre Ibrahimovic care inventeaza o pasa cu calcaiul catre Robinho. Brazilianul suteaza din prima dar balonul trece pe langa poarta.

Udinese reuseste cumva sa preia din nou controlul partidei si incepe sa atace. Seedorf iese in evidenta prin doua interventii foarte bune in defensiv dar oaspetii au inca o mare ocazie de gol in minutul 33 cand Zapata trimite cu capul putin pe langa poarta dupa o centrare buna a lui Pasquale. Ce nu au reusit Pasquale si Zapata reuseste Di Natale, jucatorul abonat la gol pe San Siro. Inler suteaza de la 25 de metri in bara, mingea ajunge la Di Natale care este tinut in pozitie regulamentara de Antonini si italianul inscrie. 1-0.

AC Milan iese la atac si reuseste egalarea in ultimele minute ale primei reprize. Ibrahimovic isi face excelent o minge in careu si centreaza perfect pentru Pato in mijlocul careului. Brazilianul nu are de facut decat sa impinga mingea in poarta si scorul devine 1-1. Se termina prima repriza.

Rossonerii incep mai hotarati repriza a doua dar dupa 2 ocazii destul de bune ale gazdelor, oaspetii inscriu. Isla profita de pozitionarea destul de proasta a lui Antonini si centreaza pentru Sanchez care inscrie la coltul scurt dupa o greseala a lui Bonera. Milan se arunca in atac dar Udinese se apara foarte bine si rossonerii risca mult in aparare. Golul de 3-1 vine dupa ce Seedorf pierde o minge la mijlocul terenului si Di Natale scapa singur cu portarul, il intoarce pe Bonera si inscrie la coltul lung.

Seedorf este inlocuit de Cassano si AC Milan joaca cu 4 atacanti impotriva unei echipe construite pentru contraatac. Nebunia incepe cu autogolul lui Benatia care deviaza o centrare a lui Thiago Silva. Pato duce scorul la 3-3 dupa o pasa excelenta a lui Cassano. Urmeaza o mare ocazie de gol pentu AC Milan cand Abate avanseaza in partea dreapta si centreaza prin fata portii. Din pacate, nimeni nu este acolo sa impinga mingea in poarta.

Ocazia lui Abate se razbuna si Udinese inscrie din nou in minutul 89. Pato este deposedat la marginea careului advers, Udinese scapa pe contraatac si inscrie golul de 4-4 prin Denis. In orice meci normal ar fi fost golul victoriei. Nu si acum. In minutul 92 Cassano paseaza din nou excelent pentru Ibrahimovic care duce scorul la 4-4. AC Milan are chiar sansa de a inscrie golul de 5-4 dar Abate este anticipat la 2 metri de linia porti.

In concluzie, meci nebun pe San Siro, 8 goluri si spectacol total. Milan sufera multele absente din lot si oboseala acumulata de batranii prezenti pe teren la Cagliari si nu in ultimul rand, Udinese face un meci foarte bun. Cu atatea absente in lot, rezultatul nu este negativ.

[FD_ratings id_match=”41″ hometeam=”yes” awayteam=”no”]

13 thoughts on “AC Milan – Udinese 4-4. Milanul obtine 1 punct intr-un meci nebun.”

1. Pentru mine omul meciului e Pato, iar verze .. sunt 3: Seedorf, Amelia si Bonera. Casano imi place cum joaca atunci cand intra din postura de rezerva, sper sa o faca la fel de bine si titular. Amelia are nevoie de un dus rece (totusi e portarul de rezerva), nu se poate sa evoluezi in halul asta la o asemenea echipa. Strasser din ceea ce am vazut pana acum e plin de dorinta, a avut un sut bun atunci cand a tras din afara careului. Daca acel sut mergea la coltul lung, Handanovic ar fi fost spectator. Per total nu ne-am descurcat rau avand in vedere accidentarile. Sper sa aducem neaparat macar 2 fundasi, unul lateral si unul central si un mijlocas de creatie. Mijlocas de creatie cu valente defensive (gen Miguel Veloso sau Lazari). Tot ce sper e sa fie egal la Napoli Juventus diseara.

1. cam de cate dusuri are nevoie Amelia daca in 3 meciuri a luat 8 goluri????
      asta nu-i portar fratilor.

2. seedorf creste de la meci la meci (in jos) … imi pare rau de el sincer pentru ca e totusi o legenda la milan… DAR TOTUSI daca oamenii te respecta nu-ti bate joc de ei !

3. mitza, asa se intampla cand nu sti unde e linia pe care nu e bine sa o treci. Linia aia a fost in 2007 si i s-a confirmat si in 2008. Daca se retragea atunci, acum ne-am fi amintit frumos de el cand mergeam la o bere. Asa, incaruntesc cand ma uit la meciuri.

4. Vai doamne am crezut ca mor..tipam prin casa de nebun la pasele lu` Cassano .. frumos meci dar nu trebuiau sa inscrie ultimu gol..nu aveau voie..mai bine juca Yepes in locu lui Bonera..Trebuie adus Lazzari(am o obsesie cu lista aia de jucatori care intra in ultimele 6 luni deci..si unul de pe lista aia) si 2 fundasi..

5. Totusi… sa nu uitam cu cine am jucat.
    Am facut un meci slab!!! Nu avem aparare…

6. Daca in acest meci Seedorf a fost varza meciului inseamna ca cei care au votat ori nu s-au uitat la meci, ori au probleme de logica. Am avut o aparare praf(Nu Seedorf face apararea), si Silva primeste 7,8?:)) Ati uitat ca am luat 4 goluri? Ce daca a inscris un gol, meseria lui e sa nu primeasca goluri, nu sa dea. Despre Bonera, Amelia, Antonini nici nu mai trebuie sa comentan, ca aia sunt zero.
    @mitza Care aparare la Silva? Ca eu vad 4 goluri primite:)) Oare din cauza lui Seedorf?
    P.s. De acum in colo minorii sa nu mai voteze! Nu au discernamant!
    Cei mai slabi:
    Bonera
    Antonini
    Amelia
    Seedorf.
    Dar probabil ca unii voteaza ca sa piarda timpul.

1. Daca Silva nu urca in atac nu mai reveneam noi in veci.
      El a sutat la autogol.
      El a urcat pe centru de am mai marcat inca odata.
      Sa-i dam nota 4 ca a contribuit si el la faza de atac???

2. De acord, Bonera este de departe cel mai slab jucator de pe teren. A facut cel mai slab meci al sau la Milan. De vina la 3 goluri din 4. Amelia nu prea a avut ce face, poate doar la golul 2 putea mai mult. Seedorf a facut o partida buna pana la golul 3 al celor de la Udinese. Cand a fost deposedat era presat de 3 jucatori si nu l-a acoperit/ajutat nimeni.

1. Seedorf avea un singur om in fata cand a pierdut mingea.
        Acum putem sa spunem ce vrem ca sa terminat.Bine ca nu am luat bataie.