AC Milan – Pescara 4-1. A patra victorie consecutiva in Serie A

AC Milan castiga cu 4-1 meciul cu Pescara si se apropie la 2 puncte de ocupanta locului 6, AS Roma. De altfel, etapa urmatoare rossonerii se vor deplasa chiar la Roma pentru meciul direct cu giallorossi. Allegri incepe partida cu Pazzini-Robinho-El Shaarawy in atac, Ambrosini-Nocerino-Montolivo la mijloc si De Sciglio-Zapata-Yepes-Constant in aparare. In poarta joaca Amelia.

Milan deschide scorul in primul minut prin Nocerino care impinge mingea in poarta de 4 metri dupa o pasa din lateral al lui El Shaarawy. Milan mai are cateva ocazii dar reuseste sa isi dubleze avantajul de abia in repriza secunda cand Abruscado inscrie in propria poarta dupa un corner executat de Robinho. Pescara incepe sa joace mai sus si mai agresiv si Milan incaseaza un gol la o faza fixa. Meciul se incinge si urmeaza o perioada de dominare a Pescarei care trece pe langa egalare dar Amelia este salvat de bara la un sut de la distanta.

Pana la urma, Milan isi reface avantajul de doua goluluri tot printr-un autogol, copie fidela a primului. Singura deosebire este ca de data asta, Jonathas este cel care trimite in propria poarta. Scorul final este stabilit de El Shaarawy in minutul 80 dupa o pasa a lui Pazzini. Tanarul atacant rossonero este la cota 14 goluri in Seria A in acest sezon.

18 thoughts on “AC Milan – Pescara 4-1. A patra victorie consecutiva in Serie A”

1. Ce frumos am impartit golurile:primul si al patrulea au fost identice,al doilea si al treilea au fost identice. Se vede ca a fost ziua noastra,Pescara ne-a facut 2 cadouri. Ce atacanti au si aia in aparare :))
    Ca de obicei,luam gol din faza fixa ๐Ÿ™
    Nu am vazut meciul azi,am fost plecat,dar din ce am citit aici, constat ca nu am jucat prea bine…

2. Doamne cu cat calm si eleganta joaca Thiago Silva…il divinizez pe acest fundas si in fiecare zi visez la o revenire a sa in tricoul rossonero… ๐Ÿ™

3. Am jucat slab in unele momente, dar nici nu am prea avut adversar. Etapa viitoare ii foarte importanta. Trebe sa castigam fiecare meci ca sa ajungem pe primele 3 locuri. Pazzini mi se pare slab. Bine ca o revenit Muntari.

4. Napoli si Roma s-au incurcat.
    Daca ne tinem de treaba si avem si putin noroc in meciurile adversarelor, in 5 etape suntem pe 3.

5. Daca continuam cu ambrosini in teren e grav de tot… meci castigat asa in batjocura… 2 autogoluri. in fine , suntem cea mai in forma echipa din serie a si sper sa o tina tot asa .

6. Suntem la 7 puncte de locul 2. Este obligatorie victoria in urmatoarele 4 meciuri la Roma,Siena(acasa),Sampdoria(deplasare) si acasa cu Bologna!!Forza Milan!

7. Da,nu este imposibil nici locul 2,insa eu zic ca o victorie la Roma nu e asa usoara. Cum a zis mitza,suntem cea mai in forma echipa…e mai mult sau mai putin relativ. Daca e sa ne luam dupa ultimele 5 meciuri,
    noi avem 13 pct,ei 12,diferenta e minima,dar sa tinem cont ca meciul este la ei. Si nu au fost meciuri prea grele,noi am avut un egal cu emotii la Napoli si o victorie contestata cu Juventus(desi eu cred ca tot am fi castigat). Nici un punct la Roma nu ar fi de neglijat…

8. Hai cu locul 5 sau cu Coppa Italia, tre sa ajungem in EL sezonu viitor, ca la Champions League nu avem nicio sansa…si poate poate avem noroc si ajungem in sferturi daca picam super-usor la tragere joi….daca s-ar indeplini toate astea nu ar fi un sezon chiar atat de rau, COMPARATIV CU ce se prefigura in urma cu 2 luni

9. Eh,dar nu e imposibil nici locul 3. Ai vazut ca si Napoli s-a incurcat ieri rau