AC Milan – Palermo 3-1. Rossonerii castiga si trec pe primul loc. Pato se accidenteaza.

Allegri incepe meciul cu Palermo cu un mijloc format numai din jucatori defensivi. Ambrosini, Boateng si Flamini joaca in spatele unicului creator al rossonerilor, Clarence Seedorf. Olandezul joaca in locul lui Ronaldinho, la al doilea meci ca rezerva. In aparare, antrenorul rossonero decide sa ii dea o zi libera lui Nesta si joaca cu Thiago Silva si Yepes in centrul aparari. Pe benzi joaca Antonini si Abate in timp ce in atac sunt titularizati Ibrahimoivic si Pato.

Palermo vine pe San Siro fara Micolli dar cu un Pastore in mare forma. Inca de la inceputul partidei, rossoneri par ca au controlul partidei si dupa 11 minute Ibrahimovic are prima mare ocazie a meciului. Seedorf ii paseaza suedezului in careul oaspetilor. Numarul 11 rossonero reuseste sa se intoarca cu fata la poarta si suteaza dar mingea trece putin pe langa poarta. Urmeaza doua suturi ale lui Boateng care trec putin pe langa poarta.

Toata echipa joaca bine. Seedorf vine excelent intre linii, Thiago Silva si Yepes par foarte siguri pe ei si fundasii laterali participa mult la faza ofensiva. Priveliste rara pe San Siro: Pato este vazut la 20 de metri de propria poarta deposedand un adversar.

In minutul 26 fanii AC Milan pot admira inca o raritate pe San Siro. Gol din corner. Seedorf centreaza perfect pentru Pato care este liber in careul oaspetilor si inscrie cu o lovitura de cap bine plasata. 1-0. Palermo iese usor usor la atac dar defensiva rossonera se apara excelent si Pastore si compania nu gasesc spatii. Rossonerii se transforma intr-un 4-4-1-1 artagos in faza de non-posesie si oaspetii nu au nici o ocazie importanta in primele 45 de minute. Echipele intra la vestiare la scorul de 1-0 pentru AC Milan.

Repriza a doua incepe cu Palermo in atac dar oaspetii sunt nevoiti sa il schimbe pe Pastore cu Micolli. Oaspetii preseaza si reusesc sa egaleze. Bacinovic suteaza de la 25 de metri si inscrie pe langa un Abbiati ramas fara reflexe si lipsit de orice reactie. Rossonerii pornesc la atac si arbitrul le refuza un penalty la o patrundere in viteza a lui Pato. Brazilianul este faultat clar in careu si accidenteaza. Atacantul este suspect de o intindere musculara si probabil ca nu va juca in derby-ul cu Inter. Vine minutul 77, Ambrosini preia o minge la mijlocul terenului si patrunde cu mingea la picior pana in careul oaspetilor. Capitanul nu poate fi oprit decat prin fault. Arbitrul fluiera in sfarsit penalty si Ibrahimovic il executa pe Sirigu pentru un 2-1 meritat.

Inzaghi se accidenteaza in faza penalty-ului (luxatie la genuchi) si este schimbat cu Robinho care inscrie in minutul 83 golul de 3-1 dupa un contraatac initiat chiar de el. Brazilianul il lanseaza pe Ibrahimovic pe partea stanga din jumatatea proprie, suedezul patrunde pana in careul oaspetilor si paseaza decisiv pentru brazilian. Balonul este un pic in spate dar Robinho se intinde si il invinge pe Sirigu. AC Milan are sansa sa duca scorul la 4-1 dar Robinho greseste pasa catre Ibrahimovic dupa ce este lansat singur cu portarul de Ambrosini. Nimic nu se mai intampla pana la final si AC Milan castiga meciul.

Modulul cu 3 mijlocasi defensivi functioneaza. Boateng, Flamini si Ambrosini joaca excelent si fac o munca defensiva ce nu permite adversarului sa puna in pericol poarta aparata de Abbiati. Cei trei ii permit lui Seedorf sa varieze pe toata linia de trei sferturi si olandezul face un meci excelent conducand mai toate atacurile rossonerilor. Victoria cu Palermo inseamna primul loc in Serie A si un moral excelent in vederea derby-ului de duminica. Singurele parti negative ale meciului sunt accidentarile lui Pato si Inzaghi, brazilianul fiind jucatorul care ingrijoreaza cel mai mult. Inca o intindere musculara inseamna cel putin 2-3 saptamani in tribuna. Pacat, brazilianul dadea semne clare de revenire si AC Milan are mare nevoie de golurile sale.