AC Milan – Palermo 3-0. Victorie convingatoare

AC Milan incepe cu Robinho in spatele cuplului de atacanti Ibrahimovic – Cassano si Aquillani pe teren inca din primul minut in locul lui Seedorf. Olandezul a acuzat dureri la genuchi si Allegri a preferat sa nu il riste. Palermo intra pe San Siro cu Miccoli titular dar cu o formatie axata in principal pe aparare. Care reuseste sa nu primeasca gol in primele 38 de minute, in ciuda celor 3-4 ocazii mari ale Milanului.

In minutul 35, Allegri il pierde pe Thiago Silva care este nevoit sa iasa de pe teren dupa o lovitura primita la o faza anterioara dar dupa 3 minute, Milan reuseste in sfarsit sa deschida scorul. Nocerino impinge mingea in poarta din 3 metri la sfarsitul unui atac prelungit Aquilani este gasit excelent de Ibrahimovic si paseaza decisiv pentru fostul jucator de la Palermo care inscrie primul sau gol pentru Milan.

Rossonerii fac o prima repriza destul de buna, Aquillani, Nocerino si Cassano iesind in evidenta. Robinho alterneaza momentele bune cu cele proaste, absenta prelungita de pe teren resimtindu-se in jocul brazilianului. Ibrahimovic isi face treaba dar parca ar putea juca mai avansat, Milan regasidu-se deseori in situatia in care Abate, Antonini sau Casano nu au cui centra.

In a doua repriza, Palermo iese la atac si Milan profita din plin de gaurile din apararea adversa, rossonerii avand o sumedenie de ocazii din care doua sunt transformate in gol de Robinho in minutul 56 si Cassano in minutul 64. Allegri are timp sa ii introduca pe teren pe Emanuelson si El Sharaawy in locul marcatorilor din a doua repriza.

Nocerino face un meci excelent, italianul jucand ca un adevarat mijlocas box to box, surprinzand printr-o tehnica destul de buna. Aquilani face o partida discreta dirijand jocul din spate, Abate confirma ca locul de fundas dreapta este de acum al lui in timp ce El Sharaawy confirma talentul de care dispune chiar daca joaca doar 10 minute.

3 puncte binevenite dar mai ales o victorie in sfarsit convingatoare si un joc bun al echipei. Reintoarcere lui Robinho, chiar daca fara jocuri in picioare aduce un plus de fantezie si dinamism in atac. Asteptam confirmarea jocului bun de astazi miercuri in Champions League.

[FD_ratings id_match=77 hometeam=”yes” awayteam=”no”]

27 thoughts on “AC Milan – Palermo 3-0. Victorie convingatoare”

1. o sigura intrebare;Imi poate spune cineva cine se bate la titlu anul acesta in Italia??Dupa parerea mea fotbalul ITALIAN este intr-o prapastie din care greu va scapa

2. iata meciul pe care l-am asteptat de la debutul sezonului, un Milan autoritar care-si domina adversarul de la inceputul pana la sfarsitul meciului, sper sa fie doar inceputul

3. chiar a fost o zi buna pentru fotbal! :)) Milan – Palermo 3-0, Catania – Inter 2-1 si Napoli – Parma 1-2.

4. merci
    am revenit pe site dar din pacate nu am ajuns acasa:(((((
    vreau acasa :))
    Nici la meciuri nu ma pot uita πŸ™ e groaznic,netu merge cand vrea si uite asa am pierdut toate meciurile Milanului πŸ™

e primul meci pe care il vad in noul sezon,groaznic fara MILAN.
    Sincer,mie mi-a placut cum a jucat Milan.
    In prima repriza au cam gafait din cauza lui cassano care mi-a mai scos un fir alb :))
    Pacat ca avem multi accidentati.

5. @stralla. Da, e primul meci in care milan joaca cu adevarat bine. Se pare ca echipa e in sfarsit pe drumul cel bun. Vom vedea daca forma buna se confirma miercuri… Welcome back!

6. Asta e adevaratul Milan din sezonul trecut…Robinho si Ibra au schimbat fata jocului,Abate e de nationala ce sa mai….Nocerino a jucat neasteptat de bine.Abia astept meciul cu Bate Borisov sa mai vedem un recital de goluri marca Il Diavolo πŸ™‚

7. Milanul a stralucit din nou aseara dupa o perioada lunga de anonimitate. Un meci bun, frumos, controlat din min 1 pana in min 90. Ocazii multe si 3 goluri. Se simte prezenta lui Robinho in teren

8. @stralla daca ti-a scos cassano un fir alb ieri nu stiu cati ti-ar fi scos toata echipa etapele trecute:))

9. @pyro, ce sa mai comentezi dupa un asa meci? nici macar dintre noi astia, fanii lui allegri, nu se mai poate auzi nimic si in general, asa e si firesc dupa o victorie la 3 goluri in fata unei astfel de ekipe

10. care o sa dureze si la meciul cu descultii aia de la bate borisov si dupaia la un meci serios iar clacam

11. Ar trebui sa numim un efect “becali” aici. Dupa cateva meciuri proaste ati blamat majoritatea lucrurilor care tin de Milan. L-ati blamat pe Allegri, pe Nocerino(am tot repetat ca a facut un sezon foarte bun anul trecut, voi l-ati facut de…), Abbiati, Abate(aici mai putin dar am citit ceva gen:nu are fata de Milan) si cireasa de pe tort:NESTA. Si pe Nesta nu dupa 3-4-5 meciuri, dupa unul singur.Cum puteti sa ganditi asa? In fine, acum ca am castigat sunt iar toti buni…

12. eu inca sunt de parere ca allegri nu are fatza de milan, iar nocerino la fel…de restul nu zic nimic, abate si nesta mi se par fabulosi, printre cei mai buni din lume pe posturile lor…abbiati nu e nici fantastic, nici dezastru….e un portar bunicel

13. Allegri nu are fata de Milan…daca ia titlul si anul asta atunci se poate spune ca e antrenor.Stiti cum se zice…prima oare e din noroc a doua oara e deja valoare.
    Nocerino e bun nu mai incape indoiala…e de Milan
    Nesta e superb nu bun…cine zice altfel nu stie fotbal
    Abbiati sa plece la ce gafe a facut in ultima vreme….e un portar mediocru oricum.Ultimul portar de mare valoare al Milanului a fost Dida.
    Abbate e de nationala si nu are rival pe postul lui la ora actuala.E clar ca e in mare crestere de forma baiatu.

14. Da..pff.. Si Dida cand o busea. Abbiati anu trecut a fost imperial. Ca a facut 3 gafe , gata , nu mai e bun. Dida facea 5 pe meci. Da si cand le scotea. Exact ca Abbiati.

15. Abbiati a fost ani buni rezerva lu Dida la Milan…a avut de la cine sa invete meserie πŸ™‚