Milan iroseste 2 puncte pe teren propriu remizand 0-0 cu Napoli dupa un meci care a avut de toate mai putin goluri. Dupa o prima repriza extrem de tacticizata, meciul se joaca intre minutele 60-70. Mai intai Robinho rateaza incredibil singur cu De Sanctis dupa o pasa buna a lui Emanuelson deviata de Ibrahimovic. 10 minute mai tarziu suedezul se gandeste ca la vestiare e probabil mai cald si il loveste cu palma pe Aronica intr-un moment in care jocul era oprit. Rosu direct si Milanul ramane in 10.

Allegri nu are curaj sa forteze si prefera sa intareasca mijlocul prin introducerea lui Ambrosini in locul lui Seedorf. Decizie controversata, pe de o parte Juventus nu a reusit sa obtina decat 1 punct in meciul cu Siena si egalul cu Napoli ne mentine la 1 punct de lider. Pe de cealalta parte, Napoli nu parea ca isi doreste mai mult decat un egal si nu a reusit mare lucru nici cu un om in plus. Poate ca italianul ar fi putut incerca sa joace ultimele 15 minute cu Maxi Lopez si Robinho in teren, eventual cu brazilianul asezat mijlocas lateral.

In sfarsit, fara Ibrahimovic rossonerii trec la un 4-4-1 cu Robinho varf impins si mai trec odata pe langa gol cand numarul 70 rossonero este servit bine de Emanuelson dar sutul sau din lateral este respins de De Sanctis. Pana la urma intra pe teren si Maxi Lopez care il inlocuieste pe Robinho dar nimic nu se mai schimba pana la final.

Luna februarie devine incet incet una de concediu pentru Ibrahimovic. Suedezul isi face un obicei in a-si lasa echipa descoperita, gestul sau pur si simplu nu are scuze in conditiile in care urmeaza meciuri grele si ducem lipsa de atacanti. Anul trecut Pato i-a putut suplini lipsa, anul acesta povara cade pe Maxi Lopez.

[FD_ratings id_match=99 hometeam=”yes” awayteam=”no”]

14 thoughts on “AC Milan – Napoli 0-0. Ibra isi ia vacanta, Milan nu profita de egalul lui Juve cu Siena”

1. si ca de obicei allegri il va juca si pe bonera varf impins, numai pe pippo nu…mister il prefera pe robinho, pe maxi lopez care e venit de o saptamana…pe oricine, numai inzaghi nu…ma scoate din sarite nesimtitul asta

cat despe ibra…pai daca allegri il munceste in absolut orice meci, isi ia pauza singur 🙂

2. @alex exact asta vroiam sa spun si eu. eu am impresia ca ibra o face intentionat… saracu o fi obosit de la atata presiune.
    @pyro SINCER chiar ti se pare ca antonini a jucat mai slab ca mesbah? eu m-am uitat special cate centrari si ce faze si recuperari a facut… nu a facut absolut NICIO Greseala tot meciu’. chiar sunt curios cum de ai luat decizia asta ca ar fi mai bun mesbah ca el…

3. daaaa,daca intra pippo in min.85 , milan castiga cu 5-0. 🙂
    ce pana mea facea pippo sau sharawy??frecau si aia cicanul dar luau nota 7,8 ca asa e omul. Multi vb putini pricep.
    La ce mijlocasi am avut putea sa stea in pl si pato si ibra si pippo si cei mai tari atacanti din lume.
    Ce sa joci cu seedorf,sarba sa ce?un jucator expirat demult. Toata spuma sta relax la imfirrmerie. Asta e. Pe cine sa mai bage la mijloc ca toti sunt rupti.
    Arbitrajele din ultima perioada au fost groaznice. Pt ce draq a oprit jocul cand a fost eliminat ibra?

4. Ce note are Maxi Lopez (1.5, 0.0 ). Nu cred ca putea face prea multe in timpul pe care l-a jucat. Oricum varza meciului a fost Ibrahimovic (pentru gestul facut) la
    concurenta cu Robinho.

5. hai pyro, las-o moale…nu poti sa dai vina pe ibra ca nu luam campionatu

da vina pe conducere, pe allegri, pe oricine…dar ibra chiar nu mi se pare vinovat..a facut un gest stupid, dar nu e vina lui daca nu luam scudetto

1. @alex. Ibra va lua probabil 3 etape suspendare. Probabil va lipsi in meciurile de campionat cu Udinese, Cesena si Juventus.

6. leagat de Inzaghi: aici chiar nu il inteleg nici eu pe Allegri… nu zic ca Inzaghi ar rupe norii daca ar juca dar totusi… nici asa… il ignori pur si simplu… in urmatoarele meciuri eu zic ca ar trebui Pippo sa joace macar 30 min

7. in legatura cu Maxi Lopez: sincer nici mie nu mi se pare cine stie ce acest jucator dar nu mi se par deloc corecte criticile astea atat de dure la adresa sa… nici macar nu a avut sansa sa joace…. 10 minute ? 5 intr-un meci, 5 intr-altul ?

8. acum ar fi fost sansa lui Pato 🙂
    avem atacanti cat Ibra va fi suspendat.
    cred ca ar trebui sa-l dea la vara la city.
    poate si-ar reveni si Pato.

9. Stiti cumva daca vor fi recuperati Pato,Boateng si Aquilani pentru meciul cu Arsenal???

10. Pai s-a zis ca Pato va lipsi 3-4 saptamani cand s-a accidentat.Asta a fost pe 18, deci daca va lipsi 4 saptami o sa revina pe 16.Meciul cu Arsenal e pe 15, totusi cred ca se va reface pana atunci pentru a ajuta milanul.
    De Boateng nu stiu.

11. Aquilani,KPB si Pato ar trebui sa joace cu Arsenal .
    Primul care va fi apt este Aquilani.

12. Avem un mic handicap in dubla cu londonezii…faptul ca jucam primul meci acasa.Macar KPB si Aquilani sa revina pana la ora partidei.