AC Milan – Manchester United 2-3. Notele jucatorilor

AC Milan a fost invinsa de Manchester United cu scorul de 2-3. Au inscris Ronaldinho, Scholes, Rooney de doua ori si Seedorf. Manchester United a profitat de jocul foarte slab al lui Favalli, de ghinionul rossonerilor si, nu in ultimul rand, de prestatia foarte slaba (ca sa fim indulgenti) a arbitrului.

Milan controleaza prima repriza si rateaza 3 ocazii mari de gol. Ronaldinho inscrie dupa 3 minute cu un voleu deviat la care Van der Sar nu poate interveni. Arbitrul nu acorda un rosu evident la un fault asupra lui Ronaldinho, Milan mai rateaza prin Antonini si Huntelaar, dar Manchester United egaleaza printr-o executie norocoasa a lui Scholes la o faza la care englezii ar fi trebuit sa opreasca jocul, Antonini fiind accidentat. Intra in scena Giuseppe Favali, care il scapa pe Valencia si Rooney inscrie de langa Bonera. Black-out total al rossonerilor care mai incaseaza un gol profitand de amnezia aparatorilor centrali. Seedorf inscrie pe final un gol care lasa un gram de speranta pentru calificare. Mai raman de regretat ratarile mari ale lui Antonini, Huntelaar, Inzaghi, Pirlo, Thiago Silva, Ambrosini, penalty-ul neacordat lui Ronaldinho, un arbiru foarte slab si un rezultat nemeritat.

• Dida: 5.5. Destul de nesigur pe el, dar nevinovat la golurile lui United. Are o iesire total aiurea in prima repriza.
  • Bonera: 6.0. In afara de golul 2, cand il scapa pe Rooney, joaca cel mai bun meci al sau pentru Milan. Pacat, daca nu il scapa pe Rooney merita un 7.5
  • Nesta: 5.5. Greseste grav impreuna cu Thiago Silva la golul 3. Rooney ar fi putut sa bea o cafea, sa fumeze o tigara si sa mai aiba si timp se inscrie.
  • Thiago Silva: 6.0. Golul lui Rooney este singura greseala a tanarului brazilian. In rest, face un meci foarte bun, urca de cateva ori in atac foarte bine. Are chiar sansa de a inscrie pe final.
  • Antonini: 7.0. Cat joaca, Milanul controleaza partida. Are o mare ocazie de gol in prima repriza dar nu reuseste sa trimita spre poarta dintr-o pozitie favorabila. Nani nu misca nimic in fata lui. Nu este o coincidenta ca englezii egaleaza cand acesta iese de pe teren.
  • Beckham: 5.5. Nu iese cu nimic in evidenta. Are ocazia sa isi puna in valoare executiile din lovitura libera si centrari, dar nu face mare lucru.
  • Pirlo: 6.0: Marcat om la om, reuseste totusi sa isi puna coechipierii in pozitii favorabile si sa conduca atacurile rossonere.
  • Ambrosini: 7. Recupereaza multe baloane la mijlocul terenului si este singurul care poate sa tina pasul cu mijlocasii adversi.
  • Pato: 3.0. A jucat? Nu l-am vazut. Impreuna cu Favalli, cel mai slab de pe teren. Evra l-a dominat clar. Nu a miscat absolut nimic tot meciul si s-a pierdut in driblinguri in rarele ocazii cand a avut mingea.
  • Huntelaar: 4.5. Are o mare ocazie in prima repriza, dar nu reuseste sa inscrie. Destul de timid in fata aparatorilor englezi. Trebuia sa joace mai agresiv. Am simtit lipsa lui Borrielo.
  • Ronaldinho: 8.5. Dezlantuit. Inscrie, pune pe tava o minge de gol pe tava lui Seedorf pentru golul 2, il testeaza pe Van der Sar (exceptional in seara asta) dar nu reuseste sa realizeze dubla.
  • Favalli: 2.0. Cum a intrat Favalli, s-a deschis autostrada pe partea stanga a apararii rossonere. Milanul are mare nevoie de fundasi laterali. La niveul asta, pur si simplu nu poti sa il pui pe Favalli impotriva lui Valencia sau Nani (care, spre norocul nostru, a jucat execrabil).
  • Seedorf: 7.0. Golul 2 al rossonerilor este fabulos. Mult mai bun si mai incisiv ca Beckham, dar nici nu au avut aceleasi sarcini
  • Inzaghi: 4.0. Pur si simplu trebuia sa inscrie la marea ocazie din ultimele minute.

10 thoughts on “AC Milan – Manchester United 2-3. Notele jucatorilor”

1. 🙂 cred ca ai ramas enervat tare dupa meci…
    prima repriza 99% milan – 1% manchester dar pe tabela 1-1
    a doua repriza 51% milan – 49% machester dar 1-2

acesta este fotbalul, nu cred ca e corect sa dam vina pe favalli care totusi la 38 de ani, a alergat in minutul 90(pentru el cam 60) umar la umar cu valencia(parca) si la intrecut – altfel era 4-2 zic eu. asa ca i se iarta un pic din marcajul prost la centrarea lui valencia (nota 5.5 – pentru ca ofensiv a fost 0)

antonini, bonera si ronaldinho – 7.5, (rony pt ca a avut intervalul intre min.45 – aprox.80 in care a faultat, gresit destul de rau)
    beckham – cel mai slab de pe teren – 4 sau 3 (de unde ideea ca beckham ar fi bun contra lui manchester – ce bun ar fi fost flamini sau abate, cred ca invingeam cu 3-0 daca erau pe teren)

pato 5.0 – eu zic ca a fost bun la unele faze, la finalizare foarte prost, paseaza prost tot meciul (de altfel trebuie sa lucreze mult la acest capitol, in general)

nesta-silva – au jucat ok dar se putea cu mult mai bine in a doua repriza. la primul gol al lui rooney – dida e maestrul (ce naiba cauta in primul 11- unde se uita leonardo? ABIATTI !!!!!!!!!!!!

dida – nota 0, la acest nivel si cu atata experienta staful milanului ar trebui sa deschida okii, (anceloti isi daduse seama la un moment dat).

2. pacat…..am controlat jocul 70 de min iar manchester ne-a batut in 20 de min norocoase…un arbitru fara bun simt la unele faze unde a judecat impardonabil in favoare lui utd care trebuia sa joace in 10 dupa prima parte a jocului si cred k altul era rezultatul…sa remarcam si lipsa de fair-play a asazisilor englezi despre care erau atat de laudati knd la accidentarea lui antonini de unde a plecat golul egalizator sa trimita mingea sportiv in afara terenului.acum nu trebuie sa cautam scuze manchester a castigat sansele la calificare sunt reduse considerabil nu ne mai ramane decat sa mai speram ca poate mai putem recupera avansul de 9 puncte din campionat importand fiind si meciul restanta cu fiorentina.

3. un meci foarte frumos, in viteza, cu ocazii de gol (mai multe de partea italienilor). te contrazic in legatura cu Pato. intr-adevar el nu a avut ocazii mari de gol dar s-a zbatut mult, a driblat frumos. in cazul lui Favalli…are 38 de ani iar scorul impunea sa faca si faza de atac. la mijlocul terenului a cistigat citeva mingii bune, utile. pacat ca l-a scapat foarte usor pe Valencia de vreo 3-4 ori, odata la centrarea de la golul 2. Inzaghi – dezamagitor, in faza de gol a sutat aiurea, a incercat o transformare (ca lua mai multe puncte). arbitrul i-a tinut pe englezi in joc. faulturi, henturi o gramada de ”ciupeli”. in schimb a facut ceva bun, l-a eliminat pe Carrick la finalul meciului, o eliminare care ii poate costa pe englezi. hai sa ne bucuram la retur

4. arbitrul ne-a rupt. trebuia rosu la ferdinand, foarte multe intrari cu talpa ale englezilor nesanctionate nici macar cu fault in prima repriza. in a doua ne-a fluierat orice. nu stiu daca se putea da penalty la rafael -rony, era destul de aproape, dar se vede cum misca bratul spre directia mingii… oricum e o reluare din lateral in care se vede cum arbitrul avea vizibilitate maxima… asa ca ori n-a considerat ca trebuie, ori n-a vrut sa dea.
    despre echipa… trebuie schimbata apararea si portarul, becks e adus doar sa mai vanda tricouri, il tine pe flamini pe bara degeaba. ambrosini inca mai poate la recuperare dar se apropie si el de o varsta. pirlo cred ca nu prea mai are motivatie, ca altfel nu-mi pot explica evolutiile lui din ultima vreme. rony e in mare crestere de forma si el e sansa noastra. huntelaar trebuie sa prinda incredere in el si va redeveni atacantul care rupea la ajax. pato mai are de crescut. seedorf cand are chef e unul din cei mai buni mijlocasi din lume. pippo din pacate isi arata anii.

5. tu la ce meci te-ai uitat aseara?
    cum adica Favalli nota 2? ok, e vinovat la golul 2 la fel ca si Bonera, amandoi jucand bine cu acesta exceptie. A avut cateva interventii foarte bune, a urcat in atac de multe ori (a fost un fel de Costacurta la finalul carierei).
    Pato slab, n-am ce comenta, dar tot a facut din an in pasti cateva driblinguri faine… dar n-a fost mai slab decat inexistentul Beckham.
    Ii dai lui Pippo nota 4 intr-o perioada slaba a Milanului si lui Huntelaar 4,5 cand a jucat in momentele cand noi atacam bine. Ok, Pippo a avut o ocazie, dar 15 min.

1. Favalli trebuia sa faca un singur lucru: sa il opreasca pe Nani/Valencia. Pato are nota asta pentru ca a lipsit mari bucati din meci. Ok, a avut o ocazie si cateva driblinguri. Dar nu a participat deloc la faza defensiva si nici nu a contribuit la constructie. Plus ca a pasat foarte prost si a fost cel putin neinspirat in cateva faze cand putea sa combine si a ales driblingul. Poate a avut sarcini clare sa il tina pe Evra pe loc, dar ma asteptam la mult mai mult de el. A facut un meci foarte slab.
      Inzaghi a intrat odihnit si a tras ca taranul la 3 metri deasupra portii la singura ocazie pe care a avut-o. Tot respectul pentru Pippo, nimeni nu are simtul golului ca el, dar sa imi fie cu iertare, avea tot timpul pentru un sut decent si o pozitie foarte buna.

1. s-a gasit unu care are simtu’ golului mult mai dezvoltat decit inzaghi. scholes suteaza cu dreptul si da gol cu stingul. asta si-a batut joc de apararea milaneza. foarte trist!!!