AC Milan – Livorno. Notele jucatorilor

AC Milan nu reuseste sa castige acasa cu modesta Livorno si pierde puncte importante in lupta pentru titlu. Din pacate, fara Nesta si Pato, echipa scartie. Apararea este fragila cand Alessandro nu joaca si atacul isi pierde din rapiditate si imprevizibilitate cand lipsteste tanarul brazilian. Asteptam recuperarea celor doi (in primul rand Nesta) pentru a relua seria victoriilor.

• Abbiati: 6.0. – In afara de gol, nu prea are ce face in poarta.
  • Abate: 6.5. Are o mica scapare cand lasa libera partea dreapta dar il salveaza Beckham, dar in rest joaca bine.
  • Thiago Silva: 6.5. Nu are probleme mari cu atacantii adversi si isi permite sa urce si in atac dar golul ii este negat de Benussi in prima repriza.

• Favalli: 5.5. Greseste respingerea la golul livornezilor. Il asteptam cu nerabdare pe Nesta.
  • Antonini: 6.0 Alearga foarte mult si incearca combinatia decisiva cu Ronaldinho. Din pacate nu ii iese niciodata.
  • Flamini: 7.0.  Joaca foarte bine in prima repriza, recupereaza o gramada de baloane in jumatatea adversa.
  • Ambrosini: 7.0. Tine bine mijlocul si inscrie primul gol. Pacat de ratarea din corner din repriza a doua cand Benussi apara in extremis lovitura de cap a capitanului.
  • Beckham: 7.0. In prima repriza joaca peste tot. Acopera cand e nevoie in aparare, face un pressing foarte bun, intra in centru, ba chiar ajunge la un moment dat pe partea stanga. Paseaza decisiv pentru primul gol. In a doua repriza trimite tone de centrari in careul advers dar atacantii nostrii nu profita.
  • Seedorf 6.0. Nu se descurca cu marcajul strans al adversarilor.
  • Borriello 6.0. Se lupta mult, dar este tinut in sah de aparatorii livornezi.
  • Ronaldinho 7.0. Il gaseste excelent pe Ambrosini in careu si are ghinion cand loveste bara in prima repriza. In a doua repriza conduce jocul dar echipa nu reuseste sa gaseasca golul castigator.
  • Huntelaar 6.5. Are cateva ocazii bune de gol si in general nu se misca rau in atac. Pacat ca nu a reusit sa finalizeze.

2 thoughts on “AC Milan – Livorno. Notele jucatorilor”

1. doar parerea mea…
    ronanaldinho 7? nu stiu daca merita, a jucat prost, s-a plans prea mult arbitrului, ca de altfel toata echipa, as scadea notele cu 0,5 la toata echipa cu exceptia lui abbiati, t.silva si antonini. abbiati e ok si antonini desi nu straluceste deloc este ok, t.silva e bun, asa cum ne obisnuieste si sia facut mai bine treaba de cat oricare altu din echipa, eu zic ca merita cea mai mare nota din echipa.
    beckham si abate? mi se pare o combinatie proasta, nici unu nu stie ce are de facut acolo pe partea dreapta, le lipseste ceva, nu au actiuni oe cont propriu nici unu, combina la nesfarsit alergand inainte si inapoi pana unu din ei centreaza (majoritatea centrarilor proaste din pacate, mai ales fara borrielo), pato – abate erau cu mult mai buni impreuna
    eu cred ca optim ar fi sa se joace cu flamini- ambrosini la inchidere si cu ronaldinho pirlo pato(cand se intoarce) si borrielo, asa in cat sa avem si acoperire pt ei adiyiah, seedorf, beckham (care poate juca si in locul lui flamini in unele meciuri) si huntelar(care se pare ca va avea sansa sa demonstreze in urmatoarele meciuri)

1. mie mi s-a parut ca ronaldinho a condus jocul destul de bine si ca mai toate fazele importante au plecat de la el. a protestat destul de mult pentru ca a fost faultat destul de mult. cele 3-4 faulturi asupra brazilianului in primele 10 minute devin o traditie in italia. in privinta lui beckham, mie mi s-a parut mult mai activ decat in derby de exemplu, pacat ca nu mai are nici bruma de viteza din tinerete. Abate e inca tanar si neexperimentat si in consecinta joaca mai mult cu picioarele decat cu capul. flamini ar trebui sa joace meci de meci. in prima repriza a jucat excelent, dar in a doua s-a cam stins. oricum, bun comentariu, keep it up. daca ai ceva de scris despre milan trimite-mi pe mail si il public cu link catre blogul tau (daca exsta)