AC Milan – Cesena 2-0. Victorie importanta sub semnul lui Ibrahimovic

Allegri il pierde pe Gattuso la incalzire si decide sa il treaca pe Thiago Silva la mijloc, brazilianul fiind inlocuit in centrul aoara de Yepes. Meciul nu merge in favoarea rossonerilor in primele 20 de minute, Cesena trecand pe langa gol la o grava gresela a lui Antonini. Italianul greseste o pasa catre Abbiati dar Schelotto suteaza slab si portarul reuseste sa respinga.

Vine minutul 23 si Allegri se vede nevoit sa reconfigureze din nou formatia. Nesta cere schimbarea dupa ce se accidenteza la mana. Intra Sokratis si AC Milan joaca cu apararea de rezerva.

Dupa iesirea lui Nesta, rossonerii incep sa preia conducerea jocului si au 3 mari ocazii de gol prin Robinho si Ibrahimovic. Golul vine in sfarsit in minutul 45 cand Ibrahimovic este gasit excelent de Cassano in careul advers. Golul este inscris de Pellegrino, care impinge mingea in poarta incercand sa il deposedeze pe atacantul suedez.

Repriza a doua incepe tot cu rossonerii in atac dar gazdele nu mai au mari ocazii pana in mintul 75 si nici Cesena nu reuseste sa iasa din propria jumatate. Spre sfarsitul meciului Ibrahimovic il serveste perfect pe Robinho dar brazilianul rateaza incredibil din 4 metri singur cu portarul. Galliani isi pune mainile in cap in tribuna.

Cassano este schimbat de abia in minutul 84 cu Pato. Brazilianul alearga mai mult ca de obicei si pare ca a inteles ca daca nu se implica va vedea multe meciuri de pe banca de rezerva. Robinho mai rateaza inca o data, de data asta cu poarta goala. Ce nu poate Robinho, reuseste Ibra. Suedezul inscrie golul de 2-0 in ultimul minut de prelungire cu o lovitura de biliard la coltul lung din pozitie laterala. Assistul este al lui Robinho.

AC Milan obtine o victorie importanta in conditiile in care celelalte pretendente la titlu au pierdut puncte. Ibrahimovic este inca o data decisiv, Robinho rateaza extrem de mult si descoperim doi noii mijlocasi cu potential: Thiago Silva si Merkel.

Thiago Silva joaca excelent in noul post de

[FD_ratings hometeam=”yes” awayteam=”no” id_match=43]

42 thoughts on “AC Milan – Cesena 2-0. Victorie importanta sub semnul lui Ibrahimovic”

1. in zilele urmatoare se va stii apsenta lui nesta pe ce perioada se va intinde.va doresc o noapte de vis!

2. Pippo prietene, da meciurile se castiga pe goluri, dar daca nu-ti da nimeni o pasa de geniu ca cele ale lui Binho cum inscrii ? πŸ™‚ Learn something.

3. Salut Pippo! Multumim pentru voturi!! …nu merge …nu apare nimik ..in fine …
    nota mea : robinho 4 ..silva 9 ..restu 6,5

4. Salut Pippo! Multumim pentru voturi!! …nu merge …nu apare nimik ..in fine …
    nota mea : robinho 4 ..silva 9 ..restu 6,5 πŸ˜‰

5. La spalla di Nesta deve essere riallineata. Sta per venire sedato ed entrerΓ  in sala operatoria fra poco al Galeazzi. SarΓ  prima sottoposto ad una lastra. E’ la stessa spalla operata 3 anni fa..
    care stie italiana sa ne lamureasca si pe noi

1. cred ca i s-a dizlocat umaru si va intra imediat in operatie.. e acelas umar operat acum 3 ani. mai pe romaneste : am belit`o

6. Umarul lui Nesta trebuie pus la loc(e dislocat)
    in scurt timp va intra in sala de operatie
    se opereaza la acelasi umar la care a mai avut probleme in urma cu trei ani

nu stiu bine dar cred ca am inteles

1. Doamne fereste πŸ™ πŸ™ πŸ™

Sper ca au inteles ei gresit….

Ar fi catastrofal sa il pierdem 3 luni….daca e adevarat, chelul nostru ar trebui sa cumpere IMEDIAT un fundas central

7. pacat de nesta ….oricum mai e o sapt la dispozitie sa ia un fundas central bun ..poate chiar sergio ramos

1. ramos iti zic sigur ca nu vine din 2 motive

-ala costa peste 20 milioane si noi nu vrem sa dam nici 3.5 pe un fundas πŸ™
      -realul nu o sa ii dea drumul prea curand

8. ati observat ceva ciudat …. noi nu aveam un nr 2 ,4,5 de 3 si 6 numai zic ca sunt retrase

1. 4 cica e a lu` Emanuelson , 5 a fost a lu` Onyewu (plecat la Twente , sper sa-l imbrace Mexes), 2 nu stiu daca la avut cineva :))

9. ce parere aveti de aratura aia de pe san siro ?
    daca si ala e teren…………………
    au vopsit gazonul πŸ™‚ suntem beton.
    nici nu ma mir ca isi rupe unu piciorul la ce teren avem

1. poate fi si asta o cauza

saracu’ san siro, e calarit de 2 echipe in ultimu hal, in toate competitiile posibile πŸ™‚

1. tot timpul au avut probleme din cauza ca nu intra lumina ….mi se pare ca il schimba cel putin de 2-3 ori pe an