AC Milan – Catania. Notele jucatorilor

AC Milan remizeaza acasa cu Catania 2-2. Rossoneri fac o prima repriza de cosmar si se vad condusi cu 2-0 dupa primele 45 de minute. In a doua repriza jucatorii lui Leonardo se regasesc si reusesc egalarea prin dubla lui Borriello. AC Milan reclama 3 penatly-uri dar arbitrul nu le acorda.

• Dida 6.0 – Nu are nici o vina la golurile Cataniei. Totusi, pare lipsit de reactie la un sut cu efect care din fericire trece pe langa poarta in minutul 60 si in minutul 83 ne da emotii cu o degajare ratata.
  • Abate 6.0 – Incepe prima repriza bine, dar nu mentine ritumul pana la finalul primelor 45 de minute. Pare nesigur in faza defensiva si partea dreapta este mai tot timpul vulnerabila. Isi regaseste jocul in partea a doua cand centreaza decisiv pentru golul egalizator.
  • Thiago Silva 6.5 – Joaca bine si are cateva iesiri cu mingea la picior bune in a doua repriza.
  • Favalli 4.0 – Maxi Lopez i-a facut viata grea tot meciul. Veteranul aparator nu a facut fata vitezei jucatorului Cataniei pe care il scapa din marcaj la primul gol.
  • Antonini 6.0 – In prima repriza colaboreaza destul de bine cu Ronaldinho si sunt sigurii care joaca ceva fotbal in primele 45 de minute. Are o foarte mica parte din vina la golul 2 al Cataniei cand nu reuseste sa il blocheze pe Ricchiuti. In repriza a doua are o interventie foarte buna in min 77 cand salveaza un gol ce ar fi dus scorul la 3-1.
  • Pirlo 3.5 – Prima repriza reprezinta cele mai proaste 45 de minute din cariera lui Pirlo. Niciodata nu l-am mai vazut jucand atat de prost si eram convins ca Leonardo il va schimba la pauza. Neatent, pierde foarte multe baloane si lasa echipa in pozitii vulnerabile. Este pozitionat prost la primul gol al oaspetilor cand il scapa pe Ricchiuti la mijlocul terenului si acesta paseaza decisiv pentru Maxi Lopez care inscrie primul gol. La golul 2 reuseste performata sa il scape de doua ori pe Ricchiuti, care dupa ce trece de el si paseaza catre Maxi Lopez, are tot timpul sa treaca din nou ca trenul pe langa un Pirlo visator si sa inscrie. Are o singura sclipire la inceputul reprizei secunde cand construieste golul de 2-1. Nu trebuie sa mai joace vreodata intr-un rol cu responsabilitati defensive.
  • Seedorf 5.0 – Nu este pe teren in prima repriza. Exagereaza cu driblingurile si greseste cateva pase simple. Se revanseaza in a doua repriza cand il serveste pe Borriello pentru primul gol rossonero.
  • Ambrosini 6.0 – Lasat de izbeliste de Pirlo se vede nevoit sa munceasca si pentru playmakerul italian. Massimo se lupta, dar nu poate face singur faza defensiva. Totusi, recupereaza cateva baloane si declanseaza cateva contraatacuri care nu sunt finalizate. Trece fundas central cand Favalli este schimbat de Flamini si se descurca destul de bine si in noua pozitie.
  • Huntelaar 5.0 – In prime 30 de minute atinge mingea de maxim 5 ori. Foarte bine marcat de apararea Cataniei este nevoit sa coboare pana la linia de mijloc pentru a atinge mingea. In repriza a doua gaseste mai mult spatiu in atac dar nu are nici o minge jucabila.
  • Borriello 7.0 – In prima repriza se lupta foarte mult cu fundasii adversi dar nu reuseste mai nimic. Ronaldinho ii creeaza o ocazie destul de buna dar nu ajunge la minge si rateaza singur cu portarul dintr-un unghi dificil. In a doua repriza inscrie dupa o faza frumoasa a Milanului si isi realizeaza doppieta in minutul 81 cand preia frumos in careu cu pieptul si il bate pe Andujar cu un sut la coltul scurt.
  • Ronaldinho 5.5 – Spre deosebire de coechipieri, este singurul care mai misca ceva in prima repriza. Din pacate, este foarte bine marcat in a doua parte a meciului si nu ii iese mai nimic. Reclama pe buna dreptate neacordarea unui penalty.
  • Flamini 6.0 – Intra si se vede. Catania nu mai trece de mijlocul terenului.
  • Inzaghi 5.5 – Are cateva ocazii bune dar nu reuseste sa le fructifice.
  • Mancini 5.5 – Are cateva driblinguri bune si ajunge o pozitie buna din care nu suteaza.

4 thoughts on “AC Milan – Catania. Notele jucatorilor”

1. Ronaldinho ingreauneaza viteza jocului uneori, neajutand un jucator la Huntelaar sa fie pus in valoare. Ieri, cel putin, a fost neinspirat. A avut numai doua driblinguri: cel spre dreapta pentru a se pozitiona pentru centrare sau drbling cu bicicleta spre tusa, ambele variante citite cu usurinta de Alvarez (jucator foarte bun).
    Nu este frumos ce spun, dar rezultatul de 2-2 este, in buna masura, vina lui Pirlo.

2. Pirlo a jucat foarte slab, dar Ronaldinho execrabil… nu i-a iesit niciun dribling si el tot incerca, incetinea jocul degeaba…si cersea faulturi. Cel mai slab jucator al meciului… ii trebuie o nota mult mai mica.
    Seedorf chiar s-a chinuit (bine, ca a fost in nota slaba a echipei). Seedorf a contribuit pana la urma la primul gol, ca si Pirlo… Ronaldinho ce-a facut bun?!

3. Ma cred ca ce se intampla cu inter se intampla si cu milan. Ce face una face si cealalalta. Poate ne trezim mai repede decat ei si obtinem locul 2 macar

4. @milanezu: adica jucam semifinale Ligi Campionilor si suntem pe locul 2? adica avem un lot foarte puternic si putem schimba oricand titularii? adica avem un antrenor de clasa mondiala si nu un debutant?!

sincer eu nu vad similitudini intre Milan si Inter. ei macar au de unde pierde puncte si sunt in Liga. Noi am ratat ca fraierii 3 ocazii mari sa fim in fruntea campionatului.