AC Milan – Auxerre 2-0. Ibra-Dinho castiga meciul

Dupa o asteptare de 2 ani AC Milan castiga acasa un meci de Champions League. Rossonerii ii inving pe Auxerre cu 2-0 dar lasa multe semne de intrebare mai ales in prima repriza cand baietii lui Allegri risca mult impotriva francezilor.

Allegri incepe partida cu trei schimbari fata de meciul de la Cesena, Seedorf ii ia locul lui Gattuso, Zambrotta il inlocuieste pe Bonera pe dreapta, italianul fiind trecut in centru alaturi de Nesta in locul accidentatului Thiago Silva. Rossonerii incep ezitant partida si comit cateva greseli la mijlocul terenului care dau ocazia francezilor sa iasa pe contraatac. Prima repriza incepe prost si continua in aceasi nota. Ambrosini se accidenteaza si este inlocuit de Boateng. Trioul din atac este mult prea static si conducatorii de joc nu reusesc sa duca jocul in apropierea careului advers. Pirlo si Seedorf joaca mai mult pe lateral pentru ca nici Ibra, nici Pato si nici Ronaldinho nu fac nici un efort sa ajute manevra de atac. Ibrahimovic se misca in 3 metri patrati in fata careului si cand se satura de asteptat balonul vine mult prea in spate, lasand apararea francezilor sa avanseze in pressing. Ronaldinho nu se oboseste sa vina in centru sau in intampinarea pasei si face o prima repriza destul de slaba. Doar Pato mai misca dar in lipsa ajutorului lui Ibrahimovic dublajul francezilor il neutralizeaza.

Puteti nota evolutia jucatorilor AC Milan (daca sunteti utilizator inregistrat acmilan.ro) in sectiunea voteaza si tu de mai jos.

Din fericire francezii sunt o echipa generoasa si ii iarta pe rossoneri in doua ocazii, lovind odata bara transversala prin Couliaby si irosind un contraatac 3 contra 2. Milan parca se mai trezeste un pic cu o lovitura libera executata bine de Pirlo si o dubla ocazie in care suturile din careu ale lui Boateng si Pato sunt respinse de aparatorii adversi. Se intra la vestiare la 0-0 dupa ce Pato este faultat in careu dar Balaj nu acorda un penalty destul de clar care ar fi insemnat rosu si eliminare pentru Grichting.

Rossonerii ies complet schimbati de la vestiare si in sfarsit vedem multa miscare in atac. Ibrahimovic face ce trebuie, Dinho pare mult mai activ si Pato gaseste in sfarsit culoarele deschise de colegii din atac. Milan are o mare ocazie in minutul 50 cand Pato nu reuseste devierea potrivita din 3 metri dupa o pasa excelenta a lui Dinho. In minutul 60, Pato acuza o durere la pulpa si este schimbat cu Robinho, moment decisiv in economia mecilui. Golul vine in minutul 65 cand Ronaldinho vede avansarea lui Boateng de la mijlocul terenului si ii arunca o minge la intalnire in coltul careului mic. Ghanezul deviaza cu capul catre Ibrahimovic care vine din spate si impinge mingea in plasa din fata portarului.

Milan isi dubleaza avantajul dupa numai 3 minute. Francezii pierd o minge in fata careului rossonero, Robinho paseaza catre Ronaldinho care face o cursa de 60 de metri ca in vremurile bune si in ultimul moment ii paseaza lui Ibrahimovic in stanga. Suedezul nu sta pe ganduri si trimite un sut la firul ierbi in diagonala catre coltul lung al portarului. Imparabil. 2-0 pentru Milan si meciul este incheiat.