AC Milan – Ajax 0-0. Calificare obtinuta cu greu de milanezi.

balotelli_1212getty_630AC Milan merge mai departe in Liga Campionilor după o seară de suferință. A remizat cu scor 0-0 pe teren propriu și a prins locul al doilea în grupa H la capătul unui meci în care a evoluat mai bine de o oră în inferioritate numerică.
Italienii au avut prima ocazie a serii încă din minutul 3, când șutul din lovitură liberă trimis de Balotelli a fost reținut cu greu de Cilessen. Partida s-a complicat și mai mult pentru Milan în minutul 22 – Riccardo Montolivo l-a faultat brutal pe Christian Poulsen la o fază care nu anunța nimic și a văzut direct cartonașul roșu din partea lui Howard Webb.
Milan își asigură, astfel, locul doi în Grupa H și calificarea în optimile UEFA Champions League.

“Diavolii” milanezi s-au calificat pentru a 11-a oară consecutiv în primăvara UCL în sezoanele în care a participat.